AktüelGazedda'nın GündemiDenktaş’ın ödeyeceği tazminat, Çağlayan Çocuk Yuvası’na bağışlanacak

Baraka Kültür Merkezi, Serdar Denktaş aleyhine açtığı ve tazminat alınması ile sonuçlanan davalarla ilgili olarak, süreci ve sonucu kamuoyuna açıklamak maksadıyla 11 Aralık Cumartesi günü Kızılbaş’taki Baraka lokalinde basın açıklaması gerçekleştirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 14, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Baraka Kültür Merkezi, Serdar Denktaş aleyhine açtığı ve tazminat alınması ile sonuçlanan davalarla ilgili olarak, süreci ve sonucu kamuoyuna açıklamak maksadıyla 11 Aralık Cumartesi günü Kızılbaş’taki Baraka lokalinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

2016 yılında Dağ Yolu’nda yaşanan kaza sonrası katıldığı televizyon programında Baraka Aktivisti Münür Rahvancıoğlu’nun şahsını hedef alan ve Baraka Kültür Merkezi’nin de AB’den para aldığı iddialarında bulunan dönemin Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Denktaş, mahkeme tarafından suçlu bulunarak tazminat cezasına çarptırıldı.

Baraka Kültür Merkezi, Denktaş’ın ödeyeceği tazminatın, Sosyal Hizmetler Dairesi Çağlayan Çocuk Yuvası’na, çocukların laptop gibi ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla bağışlanacağını duyurdu.

Oygar: Çirkin iftiralar karşısında açtığımız iki davanın sonucunda da Denktaş tazminata mahkum edildi 

Basın toplantısında Baraka Kültür Merkezi adına açıklamayı okuyan aktivist Tahsin Oygar, Aralık 2016’da katıldığı canlı yayında Serdar Denktaş’ın Baraka Aktivisti Münür Rahvancıoğlu hakkında “gençleri provoke etmek ve insanlar üzerinden vandalizm yapmak” gibi çirkin iftiralarda bulunurken, aktivistimizin iş ahlakı ve maaşı hakkında da yalan ifadeler kullandığını hatırlattı.

Denktaş’ın Baraka Kültür Merkezi’ni ise “Avrupa Birliği’nden para alarak halkı devletten soğutmak ve olası bir planda halkı ‘evet’e hazırlamak için eylemeleri provoke etmekle itham ettiğini söyleyen Oygar, ithamlar üzerine Denktaş aleyhine iki dava açtıklarını ve bu iki davanın sonucunda da Denktaş’ın tazminat cezasına çarptırıldığını kaydetti.

Oygar, davalardan elde edilen tazminatların, Sosyal Hizmetler Dairesi Çağlayan Çocuk Yuvası’na, çocukların laptop gibi ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla bağışlanacağını ifade etti.

Oygar ayrıca, süreç boyunca Baraka Kültür Merkezi’nin avukatlığını yürüten Avukat Cansu Nazlı’ya teşekkür etti. Oygar’dan sonra sözü alan Avukat Cansu Nazlı ise, dava süreçleri ve sonuçlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Rahvancıoğlu: Hem kazalara sebep olan, hem de kendi kabahatini başkalarına yıkmaya çalışanlara bu davalar aracılığıyla karşı duruş sergiledik

Basın toplantısında konuşan Baraka Aktivisti Münür Rahvancıoğlu, o dönemde bu eylemlerin kazaya sebebiyet veren sorumluların istifası talebiyle yapıldığını, eylemlerin odak noktasında karanlıkta okula gidilmez talebi ve yol güvenliği talebi bulunduğunu hatırlattı.

Karanlıkta okula gidilmez talebiyle ilgili olumlu bir sonuç alınmış olsa da, yol güvenliği anlamında halen aynı noktada bulunulduğunu ve söz konusu yolun olayın üzerinden geçen 5 yıllık sürede halen daha tam bir ölüm tuzağı olduğuna dikkat çeken Rahvancıoğlu, “keşke bu canlar hiç kaybedilmeseydi, keşke bu canların kaybedilmesiyle ilgili yöneticiler hesap vermiş olsaydı” dedi.

Rahvancıoğlu, ‘’Ancak en azından hem ihmaliyle böyle durumların yaşanmasına sebep olup, hem de kendi üstlerindeki kabahati başka insanların üzerine yıkma girişimlerine bu davalar aracılığıyla karşı durabilmişsek ne mutlu bize’’ ifadelerini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık