AktüelGazedda'nın GündemiDenktaş: Türkiye soruşturmayı “devam ettirmeyin” dedi

Cinayetten bir ay sonra başbakan yardımcısı olan Serdar Denktaş, "Aziz Barnabas fiilen askerin karıştığı bir olaydı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kutlu Adalı’nın öldürülmesinden bir ay sonra Başbakan Yardımcısı olan milletvekili Serdar Denktaş cinayetin yaşandığı dönem ile ilgili konuştu. Denktaş, “Aziz Barnabas fiilen askerin karıştığı bir olaydı. Soruşturma durduruldu. “devam ettirmeyin” dendi” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız >>>

Sözcü Gazetesinden İsmail Saymaz’a konuşan Serdar Denktaş şunları kaydetti:

Peker’in Adalı ile ilgili iddiasına dair düşünceniz nedir?

Kıbrıs’ta dönemin Cumhurbaşkanının (Rauf Denktaş) ve benim bakan olarak bilgimiz olması gerektiğini söylüyorlar. Şunu anlasın Türkiye kamuoyu: Kıbrıs’ta o dönem Türkiye tarafından direkt veya Türkiye eliyle bir şey yapıldığında çok fazla sorgulanmazdı, bir bildiği var diye. Birçok olayın içeriğiyle ilgili Kıbrıs’ta kimsenin bilgisi ve haberi yoktur.

Peker, “Eken’in uzantıları yaptı” diyor. Kimdir bu uzantılar? O isimler yok. Burada Meclis’te konuşulan konulardan biri bu, yeniden soruşturma açalım diye. Açalım da, nereye kadar götürebiliriz? Bu işin başlangıç yeri Türkiye olduğuna göre o bilgilere ulaşacak mıyız? Orada bir soru işaret var hepimizin kafasında. Nasıl açığa kavuşturacağız, o belli değil.

Susurluk bağlantısı olabilir mi?

O dönemde de iddialar buydu. Aziz Barnabas’tan ne alındı, mağarada ne vardı; bütün bunlar bizim açımızdan cevapsız. Bilgimiz olmayan konular. Niye? Çünkü fiilen askerin karıştığı olaydı. Soruşturma durduruldu. “Devam ettirmeyin” dendi. Ne vardı, ne alındı, kime götürüldü; Kıbrıs’ta hiçbir makamın bilgisinde değil.

Asker Türkiye’ye bağlı olduğu için mi?

Tabi ki.

Susurlukçular mı öldürdü?

Olabilir, “Kesinlikle değildir” diyemiyorum.

Başka bir ihtimal var mı?

Mutlaka bir Türkiye bağlantısı vardır. Türkiye ile buradaki elemanları ile bağlantısı vardır. Başka ihtimal düşünemiyorum.

Bu açıklamayı duyunca şaşırdınız mı?

Mehmet Ağar ve Korkut Eken’den bahsediyor. Bu isimler ilk defa gündemimize giriyor. “Bunlarla bağlantılıdır” diye bir şey ilk defa duyuluyor. Şaşırır mıyız? Yok. “Şaşırdım” diyeni duymadım.

Hükümet bir şey yapacak mı?

Soruşturma komitesi burada yetkili elemanlara soru sorabilir, cevabını alır ama Türkiye’ye sorma konusunda pek bir yere varabileceğimizi zannetmiyorum.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık