AktüelDenktaş, “özel jet” olayıyla ilgili polis raporunu okudu

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda DP Milletvekili Serdar Denktaş, Ercan’a özel jetle gelen kişilere ilişkin polisin soruşturma raporunu okudu
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 22, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda DP Milletvekili Serdar Denktaş, Ercan’a özel jetle gelen kişilere ilişkin polisin soruşturma raporunu okudu, ardından Anayasa (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne geçildiği sırada muhalefet milletvekilleri salonu terk etti. Daha sonra YDP Genel Başkanı Arıklı kürsüden, bu rapordan sonra partisinin meclisi terk etmeye karar verdiğini açıkladı.

DP Milletvekili Serdar Denktaş söz alarak, Ercan’a özel jetle gelen kişilere ilişkin polisin soruşturma raporunu okudu.

Denktaş, Ercan’a gelecek söz konusu kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından karantina koşulu ile ülkeye gireceklerinin belirtildiğini, önce Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na, daha sonra değiştirilerek Turizm ve Çevre Bakanlığı’na ait araçların yolcuları alacağının bildirildiğini söyledi.

“Ercan’da yolcuların ateşleri ölçüldü”

Denktaş, gelecek uçakla ilgili gümrük görevlisine sözlü bilgi verildiğini, buna karşın alanda olmadığını, uçak iniş yaptıktan sonra yolcuların VIP karşısındaki park alanına alındığını, burada, Sağlık Bakanlığı’na bağlı personelin, yolcuların ateşini ölçtüğünü aktardı.

Denktaş, Sağlık Bakanlığı Girne Kaza sorumlusu olan sıhhiye müfettişinin, gelecek olan yolcularla ilgili hiçbir bilgisinin bulunmadığını ifade etti.

“Karantina oteli olmayan Merit Royal otel’e yerleştirildiler”

Uçaktan inen yolcular ve uçak mürettebatının, dışarıda bekleyen Merit Otel grubuna ait araba ile alındıklarını dile getiren Denktaş, söz konusu kişilerin karantina oteli olmayan Merit Royal Otel’e yerleştirildiklerini kaydetti.

“Oteldeki bazı kameralar formatlanmış, bazıları kayıt almadı”

Merit Royal Otel’de hizmet veren personelden yapılan soruşturmada, söz konusu kişilerin odalarından çıkmadıklarının raporda yer aldığını söyleyen Denktaş, oteldeki bazı kameraların formatlanmış olduğunu ve bazı kameraların kayıt almadığının tespit edildiğini belirtti.

“Girne’de alışveriş ve yemek yenildi”

Personelden yapılan soruşturmada bu kişilerin Merit Royal ve Merit Crystal Cove Otellerinde kumar oynamadıklarının öğrenildiğini söyleyen Denktaş, bazı kişilerin Girne’ye gidip alışveriş yaptığını ve yemek yedikleri tespit edildiği belirtti.

“Bazı yolculara Mağusa’da PCR testi yapıldı… Sonuç negatif”

Denktaş, bazı yolculara Gazimağusa Hastanesi’nde PCR testi yaptırılmaya çalışıldığını, başarılamayınca,  İskele’deki otel inşaatı lojmanlara yerleştirildiklerini, daha sonra tekrar hastaneye gidip PCR testi yaptırdıklarını ve negatif sonuç alındığını aktardı.

“Kahvaltıya Gürcafer de katıldı”

Serdar Denktaş, ardından Gazimağusa’da kahvaltı yaptıklarını bu sırada Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer’in de aralarına katıldığını kaydetti.

Denktaş, daha sonra yeniden İskele’deki otel inşaatındaki lojmana giden söz konusu kişilerin saat 20.00’de adadan ayrıldıklarını belirtti.

“Oteller kayıt tutmak ve saklamakla mükellef… Bu da araştırılmalı”

Bir gazetecinin çektiği resim ve konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı olmaması ile başlayan tartışmanın bu noktaya geldiğini söyleyen Denktaş, raporda yer alan en önemli konuların otel kayıtlarının silinmesi, kayıtların tutulmaması olduğunu belirtti. Otellerin kayıt tutmak ve saklamakla mükellef olduğuna işaret eden Denktaş, ileri soruşturmada bu unsurların da araştırılması gerektiğini vurguladı.

Olaydan gümrük dahil her birimin haberi olduğunun görüldüğünü söyleyen Denktaş, buna rağmen gümrük memurunun orada olmadığını belirtti.

“Değiştirilecek biri varsa o da hükümetin tümü, bir bakan değil”

Bu ziyaretle ilgili “yatırım değil başka maksatla gelinmiş olmasına” yönelik dedikoduların gündeme geldiğini anımsatan Denktaş, “Bu rapordan hareketle değiştirilecek biri varsa o da hükümetin tümüdür, bir bakan değildir” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık