Denizaltı faciası Çernobil gibi…

Rus medyası, yetkilileri dün meydana gelen ve 14 denizcinin hayatını kaybettiği denizaltı yangını ile ilgili bütün detayları açıklamamakla suçlayıp  hükümetin tutumunu 1986’daki Çernobil olayında takınılan tavra benzetiyor.

Kuzey Buz Denizi (Arktik bölge) yakınında meydana gelen olayda, söz konusu denizaltının nükleer güç ile çalışıp çalışmadığı, açıklığa kavuşmuş değil. Rusya Savunma Bakanlığı’nın, denizaltındaki yangının pazartesi günü meydana geldiğini açıklamasına karşılık, olayın ancak salı akşamı duyurulmuş olması da soru işaretlerine neden oluyor. Denizaltındaki yangının nedeni de halen belirsiz.

Rus medyası, Kremlin yetkililerinin olayla ilgili ‘şeffaf olmadığını’ belirterek, hükümetin tutumunu 1986’daki Çernobil nükleer felaketi sırasında Sovyet hükümetinin takındığı sessizliğe benzetmeye başladı.

Ekho Moskvy radyosu programcısı Yevgeny Buntman, olayla ilgili Reuters’a şunları söyledi: “Olay sırasında kimin ne yaptığını bilmek, mutlak olarak mümkün değil… Ancak şunu anlamıyorum: Neden bir gün beklendi ve neden ancak bir gün sonra ölenlerle ilgili açıklama yapıldı. Üstelik, halen ölenlerin kimliklerini dahi bilmiyoruz. bu, normal mi?”

Bazı Rus medya yayınlarında, olay sırasında denizaltıda olduğunu kimliği gizli bazı askeri kaynaklara dayanılarak, denizaltının nükleer güçle çalışan AS-12 sınıfı denizaltı olduğu ve ‘son derece gizli’ özel operasyonlar için tasarlandığı bilgisine yer verildi. Reuters, yangın yaşanan denizaltının adının ‘Losharik’ olduğunu, 2003’de denize indirildiğini ve Rus deniz filosunun en gizli denizaltılarından biri olduğunu bildirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise denizaltının nükleer güçle çalışıp çalışmadığı hakkındaki sorulara, bu bilginin gizli olduğu ve uygun bir zamanda gereken açıklamanın yapılacağı yanıtını verdi.

Rus devlet medyasında ise yangın olayı ve ölümlerle ilgili bilgi verilirken, olayla ilgili hükümeti eleştiren herhangi bir yayına yer verilmediği gözleniyor.

‘Anormal radyasyon seviyesi tespit edilmedi’

Olayla ilgili olarak bölgede nükleer sızıntı olup olmadığı da tartışılıyor. Rus yetkililerden bu konuda da bir açıklama gelmezken, olayın yaşandığı yere sınırları yakın olan Norveç Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu (DSA), bölgede yangın sonrası radyasyon seviyesinde herhangi bir anormal yükseliş tespit edemediklerini açıkladı. Norveç Dışişleri Bakanlığı da, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan olayla ilgili bilgi istendiğini bildirdi.

Norveç kazanın hemen ardından, Rus yetkililerin kendilerine denizaltıda bir gaz patlaması olduğunu söylediğini belirtmişti. Ancak Rusya, bunu da yalanladı, “Norveç’e böyle bir şey söylemedik” dedi.

Greenpeace’in Norveç temsilcisi Moskova’daki yetkililerin ‘tamamen şeffaf’ olmasını isteyerek, “Rusya’nın ve Norveç gibi komşu ülkelerin çıkarlarının güvenliği açısından, bu gerekiyordedi.

*

Rusya’da geçtiğimiz pazartesi günün 14 denizcinin yaşamını yitirdiği denizaltı aracının nükleer yakıtla çalıştığı teyit edildi. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre yangın akü bölümünde çıktı, nükleer reaktör hasar almadı.

Rusya’da 14 denizcinin yaşamını yitirdiği denizaltı yangınına ilişkin ayrıntılar netleşiyor. Aracın nükleer yakıtla çalıştığı iddiası teyit edildi. Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir toplantıda verdiği bilgiler paylaşıldı. Buna göre Şoygu Putin’e, ‘araçtaki nükleer reaktörün tamamen yalıtılmış olduğu ve çevresinde insan bulunmadığı’ bilgisini verdi. “Şu an sorunsuz çalışmakta olan reaktörü korumak için mürettebat tarafından gerekli tüm önlemler alındı” denilen açıklamayla, nükleer iddiası da dolaylı olarak teyit edilmiş oldu.

‘Akü bölümünden yayıldı’

Şoygu’nun, yangının denizaltıdaki akü bölümünde çıktığı bilgisini de Putin’e ilettiği açıklandı. Kremlin açıklamasına göre Şoygu, “Olayın ana nedeni belirlendi: Akü kompartmanında yangın çıktı ve yayıldı” dedi. Putin’in, araçtaki mürettebatın devlet nişanı ile onurlandırılması talimatı verdiği ve ölenlerin ailelerine tüm yardımların yapılacağı da belirtildi.

Söz konusu yangın pazartesi günü çıkmış ancak 14 denizcinin ölümü kamuoyu ile salı günü paylaşılmıştı. Rusya Kuzey Filosu’nun Barents Denizi’ndeki Severomorsk üssüne çekilen denizaltının nükleer yakıtla çalıştığının iddia edilmesi ancak Kremlin’den bu konuda açıklama yapılmaması nükleer sızıntı iddialarını da beraberinde getirmişti.

Kaynak: Yeşil gazete

https://yesilgazete.org/blog/2019/07/04/rus-medyasi-denizalti-faciasini-cernobile-benzetti/?fbclid=IwAR1sKz1qUu4ZvO1ZNhJSJG2GsdKoZ-A1R8KQcdTJfJyd22cfDYRjFaCFq9o

https://yesilgazete.org/blog/2019/07/04/rusya-nukleer-denizalti-iddiasini-dogruladi/

 

 

Gazedda'dan haberdar olmak için takipte kalın...

Gazedda

Gazedda

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.

Gazedda Sosyal Medya

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist