‘Akü bölümünden yayıldı’

Şoygu’nun, yangının denizaltıdaki akü bölümünde çıktığı bilgisini de Putin’e ilettiği açıklandı. Kremlin açıklamasına göre Şoygu, “Olayın ana nedeni belirlendi: Akü kompartmanında yangın çıktı ve yayıldı” dedi. Putin’in, araçtaki mürettebatın devlet nişanı ile onurlandırılması talimatı verdiği ve ölenlerin ailelerine tüm yardımların yapılacağı da belirtildi.

Söz konusu yangın pazartesi günü çıkmış ancak 14 denizcinin ölümü kamuoyu ile salı günü paylaşılmıştı. Rusya Kuzey Filosu’nun Barents Denizi’ndeki Severomorsk üssüne çekilen denizaltının nükleer yakıtla çalıştığının iddia edilmesi ancak Kremlin’den bu konuda açıklama yapılmaması nükleer sızıntı iddialarını da beraberinde getirmişti.

Kaynak: Yeşil gazete

Rus medyası, denizaltı faciasını Çernobil’e benzetti

Rus medyası, yetkilileri dün meydana gelen ve 14 denizcinin hayatını kaybettiği denizaltı yangını ile ilgili bütün detayları açıklamamakla suçlayıp hükümetin tutumunu 1986’daki Çernobil olayında takınılan tavra benzetiyor. Kremlin’den hala ses yok. Kuzey Buz Denizi (Arktik bölge) yakınında meydana gelen olayda, söz konusu denizaltının nükleer güç ile çalışıp çalışmadığı, açıklığa kavuşmuş değil.

Rusya nükleer denizaltı iddiasını doğruladı

Rusya’da geçtiğimiz pazartesi günün 14 denizcinin yaşamını yitirdiği denizaltı aracının nükleer yakıtla çalıştığı teyit edildi. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre yangın akü bölümünde çıktı, nükleer reaktör hasar almadı. Rusya’da 14 denizcinin yaşamını yitirdiği denizaltı yangınına ilişkin ayrıntılar netleşiyor. Aracın nükleer yakıtla çalıştığı iddiası teyit edildi.