AktüelEkolojiDeniz yosunu yiyen büyükbaş hayvanlar yüzde 70 daha az gaz çıkartıyor

Araştırmacılar bu yöntemin kullanılmasının iklim değişikliğiyle mücadelede yararlı olabileceğini söylüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bilim insanları, ineklerin yemlerine bir parça deniz yosunu konulması durumunda, bu hayvanların çıkarttıkları metan gazı emisyonunun yüzde 70 oranında düştüğünü tespit etti.

Çalışmayı yürüten California Üniversitesi uzmanlarından Ermias Kebreab Times gazetesine yaptığı açıklamada “Büyükbaş hayvan üretimi sera gazı salımında büyük bir rol oynuyor, dolayısıyla bu bir dönüm noktası olabilir” dedi.

Tarım ve hayvancılığın karbon emisyonlarına etkisi konusundaki rakamlar tartışmalı ancak genel olarak yüzde 10’una neden olduğu düşünülüyor. Bunun büyük kısmını da büyük miktarlarda gaz üreten büyükbaş hayvanlar oluşturuyor.

İlk kez Kanadalı bir çiftçi denedi

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre 10 yıl önce sahilde yaşayan Kanadalı bir çiftçi, süt ineklerini deniz yosunuyla beslemeye başladı. Böylece daha çok süt ürettiklerine inanıyordu ve deniz yosununu hayvan yemi olarak pazarlamaya başladı.

Çiftçinin iddiasını araştıran uzmanlar, üretilen metan gazını beşte bir oranında azalttığını saptadılar. Daha sonra daha iyi yosun seçenekleri aramaya başlayan bilim insanları, kızıl deniz yosununun, sindirim sürecinde mikroplar tarafından metan üretmek için kullanılan bir enzime müdahale ederek, bu gazın üretimini neredeyse tamamen azalttığını fark ettiler.

Enzimin harekete geçmesinin önlenmesi, metan gazı üretimini de engelledi ve bunun yerine hidrojen üretimi önemli oranda arttı.

‘Büyümede ve ette fark yok’

Araştırmacılar laboratuar testlerinin ardından, 14 tosuna kızıl deniz yosunlu yem verdi ve normal beslenen 7 diğer tosunla kıyasladı.

Uzmanlar, yemlerine yüzde 0,5 oranında yosun karıştırılan tosunların yüzde 68 daha az metan ürettiğini tespit etti. Hayvanların büyümelerinde ve etlerinin tadında da herhangi bir farklılık oluşmadı.

‘İklim değişikliğiyle mücadelede yararlı’

Kebreab, bazı şirketlerin bu yemi ticari düzeyde satmak için çalışmalar yaptığını belirtti.Araştırmalar, bu yöntemin kullanılmasının tüketicileri etkilemeyeceğini ve iklim değişikliğiyle mücadelede yararlı olacağını gösteriyor.

Kebreab hayvanların da etkilenmediğini söyledi ve “Davranışlarında herhangi bir değişiklik olmadı. Onlara kalırsa normalde yedikleri gibi yiyorlar ve yaşıyorlar” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık