AktüelEkolojiYaşamDeniz suyu aşırı ısınıyor, ekosistemler tehlikede

Bilim insanları, deniz suyunda aşırı sıcak dönemlerin artışı ile birlikte ekosistemlerin de tehlike altına girdiğini belirtti. Denizlerdeki korallerin beyazlaşması, zehirli algler ve avcılık üzerindeki etkileri, bunlardan bazıları. Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, okyanusların yüzeyindeki sıcaklığı ölçen uydu verilerinden hareketle, 1982 ile 2016 arasında denizdeki sıcak gün sayısının normalin üstünde olduğu tespit edildi. Bilim insanları, deniz suyundaki bu sıcaklık dalgalarının daha sık ve daha uzun olduğu yönündeki tespitleri ilk kez yapmıyor. Ancak ilk kez, bir araştırma bu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 18, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bilim insanları, deniz suyunda aşırı sıcak dönemlerin artışı ile birlikte ekosistemlerin de tehlike altına girdiğini belirtti. Denizlerdeki korallerin beyazlaşması, zehirli algler ve avcılık üzerindeki etkileri, bunlardan bazıları.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, okyanusların yüzeyindeki sıcaklığı ölçen uydu verilerinden hareketle, 1982 ile 2016 arasında denizdeki sıcak gün sayısının normalin üstünde olduğu tespit edildi.

Bilim insanları, deniz suyundaki bu sıcaklık dalgalarının daha sık ve daha uzun olduğu yönündeki tespitleri ilk kez yapmıyor. Ancak ilk kez, bir araştırma bu değişimin insan kaynaklı küresel ısınma ile muhtemel bağını kuruyor.

Araştırmacılar, temel olarak okyanusların uzun vadeli ısınmasından kaynaklı deniz suyunun aşırı ısınma dönemlerinin daha sık, daha yoğun ve daha yaygın olacağı konusunda uyardı. Gezegendeki hava sıcaklıkları arttıkça, bu eğilim de hızlanacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık