AktüelEkonomi Politik“Deniz sınırlamaları deniz güçleriyle değil diyalogla belirlenmeli”

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Doğu Akdeniz’de son zamanlarda görülen donanma hareketliliğinin endişe verici olduğunu belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 10, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Doğu Akdeniz’de son zamanlarda görülen donanma hareketliliğinin endişe verici olduğunu belirtti. Deniz sınırlamalarının tek taraflı girişim ve deniz güçleriyle değil diyalogla belirlenmesi gerektiği uyarısında bulunan Borrell, Avrupa Birliği’nin bu diyalogu başlatmayı kolaylaştırmaya hazır olduğunu hatırlattı.

Borrell pazar günü yaptığı açıklamada şöyle dedi:

 “Doğu Akdeniz’deki donanma hareketliliği oldukça endişe vericidir. Herhangi bir çözüme katkısı olamaz. Aksine, daha büyük bir uzlaşmazlığa ve güvensizliğe yol açar. Deniz sınırlamaları tek taraflı girişimler ve donanma gücü hareketliliğiyle değil diyalog ve müzakereyle belirlenir. Anlaşmazlıklar uluslararası hukuka uygun olarak çözülmelidir. Avrupa Birliği hayati güvenlik çıkarlarının olduğu bu bölgede anlaşmazlık ve uzlaşmazlıkları çözmeye yardımcı olacağını taahhüt etmiştir. AB’nin Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi olarak ben yeniden bir araya gelmeyi ve bir diyalog oluşturmayı sağlamak için gerekli tüm çabayı göstereceğim. Şu anki durum ne Avrupa Birliği’nin, ne Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eder. Akdeniz’de güvenlik için birlikte çalışmamız gerekir.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık