AktüelEkonomi PolitikDendias BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki ihlalleri, Münhasır Ekonomik Bölge’nin sınırlandırılmasına ilişkin Yunan-Mısır anlaşması ve Kıbrıs sorunu cuma günü Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmede ele alındı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 6, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki ihlalleri, Münhasır Ekonomik Bölge’nin sınırlandırılmasına ilişkin Yunan-Mısır anlaşması ve Kıbrıs sorunu cuma günü Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmede ele alındı.

Dendias, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz’deki durum ve Türkiye’nin uluslararası hukuk ihlallerinin bölgede istikrar ve barış için nasıl sorunlar yarattığı konusunda BM Genel Sekreteri’ne bilgi verdiğini söyledi. Yunan-Mısır anlaşması hakkında da konuştuklarını ve anlaşmanın bir kopyasını Genel Sekretere verdiği sözlerine ekledi.

Dendias, “Genel Sekretere, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in bir mektubunu verdim. Başbakan söz konusu mektubun Genel Sekreter tarafından Güvenlik Konseyi’ne iletilmesini istediğini ilettim. Ve ayrıca Kıbrıs sorununun geleceği konusunda görüş alışverişinde bulunma fırsatımız oldu. İşgal altındaki bölgede  ‘seçimlerden’ sonra işler nasıl gelişebilir göreceğiz ”dedi.

Atina’nın NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Yunanistan ve Türkiye’ye sunduğu belgeden memnun olup olmadığını yorumlamaya davet edilen Dendias, belgeyi henüz incelemediklerini söyledi. Ve şöyle devam etti:

“Ama tekrarlamak istediğim şey Dışişleri Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamalarda söylediği: Yunanistan Türkiye ile pazarlık yapmıyor. Yunanistan, Türk gemileri Yunan kıta sahanlığından çekilir çekilmez Türkiye ile müzakerelerin yapılabileceğini açıkça belirtti. Ancak Türk gemileri orada kaldığı sürece müzakere olmaz.”

Yunanistan’ın bölgedeki barış ve istikrara yönelik Türkiye’nin tehditlerine ilişkin olarak Güvenlik Konseyi’ne başvurmayı düşünüp düşünmediği sorulması üzerine Dendias, Yunanistan dâhil tüm Birleşmiş Milletler üyelerinin Güvenlik Konseyi’ne başvurma hakkına sahip olduğunu kaydetti ve “ancak, bu seçeneğin kullanıldığı zamanlama ve koşullar daima herhangi bir zamanın gerçekleri dikkate alınarak karar verilen bir konudur ”dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık