AktüelGazeddablogMehmet BirinciDemokratik ve kalıcı barış – Mehmet Birinci

Geçen haftaki köşe yazılarımdan sonra okuyuculardan bana Kıbrıs sorununa nasıl bir çözüm önerdiğim sorusu geldi.
Mehmet Birinci Mehmet BirinciEylül 23, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Bu makale ilk kez 22 Eylül tarihinde Avrupa Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

Geçen haftaki köşe yazılarımdan sonra okuyuculardan bana Kıbrıs sorununa nasıl bir çözüm önerdiğim sorusu geldi.

Her şeyden önce benim yazdıklarımdan Kıbrıs’ta federal bir çözüme veya herhangi başka bir çözüme karşı olduğum anlamını çıkaranlar yanılıyor.

Ben ve partim toplumsal olayları sınıfsal açıdan ele almaktayız. Herkesin bunu öncelikle anlaması gereklidir. Yani biz olayları dar milliyetçi çıkarlar açısından değerlendirmeyiz. Olayları isçi ve emekçi sınıfların çıkarları açısından değerlendiririz. 

Emperyalist dünyada geçmişteki güç dengeleri bozulmuş durumdadır. Emperyalist güçlerin dünyayı yeniden paylaşmaya, yeni dengeler kurmaya ihtiyaçları var! Emperyalist dünyada bunu yapmanın tek yolu vardır: savaş! 

Bu yüzden emperyalistler durmaksızın silahlanıyor.

Emperyalist güçlerin Doğu Akdeniz’de  yoğunlaşan dalaşması boşuna değil!

Yeniden paylaşım kavgasına bütün emperyalist ülkelerde içte faşistleşme ve ırkçılık eşlik etmektedir. Emperyalist güçler dünyanın her tarafında cephe gerilerini sağlama almak için ırkçılık, milliyetçilik ve faşizmi kışkırtıp geliştiriyorlar. Faşizm ve Irkçılık emperyalizmin kaçınılmaz yol arkadaşlarıdır. Faşizme ve ırkçılığa karşı mücadele, emperyalizme karşı mücadeleden ayrılamaz!

Bu koşullarda komünistler olarak bizim önceliğimiz barisin korunması, savaşın önlenmesidir. Bu nedenle emperyalist bir barışı emperyalist bir savaşa tercih edeceğimizi sürekli vurgulamaktayız.

Halbuki Kıbrıs için 1968 yılından beri sürdürülen barış görüşmelerinden sonuç alınamamıştır. Bunun nedeni çok açıktır. Emperyalist büyük güçler Kıbrıs’ta var olan de facto durumu çözüm olarak görmekte ve en azından şimdilik başka bir çözüm istememektedirler. Kıbrıs halkını nükleer silahlar yüklü bir adada istim üstünde yaşatmaktadırlar.

Her an kendimizi bir savaş ortamında bulmamız isten bile değildir! 

BM çerçevesinde yürütülen görüşmeler göstermeliktir. Bu görüşmelerin hep ayni kısır döngü içerisinde sürmesi için ellerinden geleni yapmaktadırlar. 

Ekim ayında Kıbrıs Türk toplumu liderini belirlemek için yapılacak seçimlerde her zamanki gibi Kıbrıs sorununun çözümü on plana çıkarıldı. Adaylar Kıbrıs’ta barış kıstası üzerinden değerlendirilmekte ve sözde barış yapacak adaylar ön plana çıkarılmaktadır. Fakat ‘barış ve çözüm’ yanlısı adaylar ortaya attıkları tezlerle kafaları karıştırmaktan başka bir ise yaramıyorlar! 

Bir yandan  “federal bir çözüm için kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz, çünkü başka seçeneğimiz” yok derken, öte yandan da “desentralizasyon karşı değiliz” demektedirler! Hangisi tercihinizdir diye sormayacağım. Çünkü özünde ikisi de ayni kapıya çıkar. 

Merkezi güçlü federasyon ile kanatları güçlü federasyon arasındaki fark, eğer iki devletlilik değilse,  federasyon ile konfederasyon arasındaki farktan  başka bir şey değildir.

BM çerçevesinde tam 52 yıldır devam eden görüşmelerde tarafların, sonuca gitmek yerine neden yeni terimler icat etme ihtiyacı duyduklarına hiç kafa yoruyor muyuz? Nedeni basit! Çünkü Anglo Amerikan emperyalizmi ve onun güdümündeki BM;  işbirlikçileri TC ve Yunanistan’ın gündemlerinde Kıbrıs’ta bir çözüm yok! Onların gündemi şimdilik statükonun devamını öngörmektedir. Onların gündemlerinde Doku Akdeniz’de bulunan doğal zenginliklerin paylaşılması vardır.

İşte bu yüzden bizim alternatif çözüm önerimiz BİR BÜTÜN OLARAK EMPERYALİST SİSTEME KARŞI MÜCADELE etmektir. Kalıcı ve demokratik barış emekçiler acısından çok önemlidir. Ancak devrimci mücadele çağrısı yapmadan kalıcı ve demokratik bir barıştan söz etmek, emekçiler açısından aptalca bir ütopyadan başka bir şey değildir.

Bu amaçla ülkemizde kalıcı barış için, halkların kardeşliği ve  ulusların eşitliği temelinde yükselecek anti-emperyalist birleşik cephe hükümeti programını hazırladık. Gelecek köşe yazımda bu programın içeriğini anlatacağım!

Mehmet Birinci

Mehmet Birinci

Ekonomist, Kıbrıs Sosyalist Partisi Genel Sekreteri

LGBT kitapcık