AktüelGazedda'nın Gündemi“Demokrasi darbesiyle karşı karşıyayız”

Meclis toplanamadı. Muhalefet partiler, Meclis önünde konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Meclis toplanamadı. Muhalefet partiler, Meclis önünde konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

CTP, HP ve TDP, Meclis Genel Kurulu’nun açılmaması, çalışanların ‘temaslı’ olduğu gerekçesi ile idari izinli sayılması üzerine açıklama yaptı, Hükümet’in erken seçim tarihini 2022’ye atmaya çalıştığını kaydetti.

Özyiğit: 3 vekilinin devşirilmesiyle oluşturulan azınlık hükümeti ölü doğdu. Yönetime geldi geleli, kaos ve karmaşa aldı başını gitti. Biz daha iyi para buluruz mantığıyla hareket edildi ama sonuç belli.

Manavoğlu: Yargıyla başlayan ve bu hareketle devam eden demokrasi darbesiyle karşı karşıyayız. Demokrasiyi savunanlar için bu durum kabul edilemez. İktidar tarafından yapılanlar, toplum yararı ve menfaatleri için değil, bilakis kendi partilerinin iç siyasi çatışmaları içinde planlanan hukuksuz davranışlardır.

Erhürman: Hükümet; meclis başkanıyla toplandı, hukuki olmayan bir karar üretti, meclis çalışanları idari izinli saydı ve oy çokluğuyla bir karar üretti. Bu karar da yürürlükte değil. 10 gün meclisi ertelediklerini iddia ediyorlar ama yürürlükte olan böyle bir karar yok. Tüm bunları da muhalefet partileri ile istişare etmeden yapmaya devam ettiler. Tüm dert, kendilerinin ilan ettiği seçimi, 2022’ye ertelemek.

“Azınlık hükümeti ölü doğdu”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemiz tarihi günlerinden biri yaşıyor. Halkımız sorunlarına çare üretecek bir merci bekliyor. Ama merci koltukta daha fazla nasıl daha fazla oturabilirim derdinde. Oysa, hükümetlere düşen görev, halkın sorunlarına çare üretmek, her şeyden önce yasalara, anayasalara söz söyletmemek, önce kendisi saygı duyup, yasaları eksiksiz uygulamanın yoluna gitmektir.

3 vekilinin devşirilmesiyle oluşturulan azınlık hükümeti ölü doğdu. Yönetime geldi geleli, kaos ve karmaşa aldı başını gitti. Biz daha iyi para buluruz mantığıyla hareket edildi ama sonuç belli. Tüm bunların içinde, anayasa mahkememizin aldığı karar var. Bu karara dil uzatılıyor, bu kararı alanlar tehdit ediliyor ama anayasayı öncelikle koruması gerekenler buna ses çıkarmıyor. Artık halk kararını kendi verecek. Bir an önce halka gidelim.”

“Demokrasi darbesiyle karşı karşıyayız”

HP Milletvekili Sanver Manavoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün bilindiği üzere erken seçimle ilgili çalışma vardı. Muhalefet olarak nisaba destek verip meclisin açılmasını sağlayacaktık. Aylardır uyarılara kulak tıkayan hükümet, zaruri olan son tarihte bu adımı atmayarak gene bugün bu yola başvurmuştur. Yargıyla başlayan ve bu hareketle devam eden demokrasi darbesiyle karşı karşıyayız. Demokrasiyi savunanlar için bu durum kabul edilemez. İktidar tarafından yapılanlar, toplum yararı ve menfaatleri için değil, bilakis kendi partilerinin iç siyasi çatışmaları içinde planlanan hukuksuz davranışlardır. Önemli olan ortak bir seçim tarihinin belirlenmesidir. Hükümeti aklı selime davet ediyoruz.”

“Yürürlükte olan böyle bir karar yok”

Son konuşmayı yapan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise açıklamasında şunları kaydetti:

“Çok büyük sıkıntılarla boğuşulan bir dönemde, yaşamamamız gereken şeyleri yaşatmaya devam ediyor hükümet bize. Seçimden kaçmak için meclisin iradesine hükümet darbe vurdu. Sağlıkla ilgili sıkıntılarla açıklanması mümkün değil. Sabah 10’dan beri muhalefet ile buradayız. Bir kaç toplantı yapıldı Meclis Başkanı ile beraber. Muhalefet, çeşitli önerilerde bulundu. Meclis çalışmasında istisnalar yaratabileceğimizi söyledik. İçeride sadece steno, katip arkadaşlar olsun, nisabı sağlayalım ve sonra da meclisi açalım.

Ülkeyi Haziran ayında tek bir vekil için sandığa götürmeyelim dedik. Ancak nihayetinde hükümet; meclis başkanıyla toplandı, hukuki olmayan bir karar üretti, meclis çalışanları idari izinli saydı ve oy çokluğuyla bir karar üretti. Bu karar da yürürlükte değil. 10 gün meclisi ertelediklerini iddia ediyorlar ama yürürlükte olan böyle bir karar yok. Tüm bunları da muhalefet partileri ile istişare etmeden yapmaya devam ettiler. Tüm dert, kendilerinin ilan ettiği seçimi, 2022’ye ertelemek.

Bunu yapabilmek için de hiçbir kuralı tanımıyorlar. Meclisin iradesine ve kurumsal yapısına darbe vurmayı göze alacak kadar kendilerinden geçtiler. Önerdikleri tarih, Temmuz 2022’ye kadar hiçbir şey yapamamasıdır. Bir azınlık hükümeti, meclis yokmuş ve her istediğini yapabilirmiş gibi davranmaya devam ediyor. Buna kesinlikle izin vermeyeceğiz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık