AktüelPolitikaDemirtaş: Sağlık nedeniyle tahliye talep etmeyeceğim

'Ölüm çıksa bile ben sağlık nedeniyle bir tahliye talebinde bulunmayacağım'
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 3, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Türkiye’de AKP yönetimi tarafından Kasım 2016’dan beridir cezaevinde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ölüm dahi çıksa sağlık sorunları nedeniyle tahliye talep etmeyeceğini açıkladı.

Selahattin Demirtaş 26 Kasım Salı günü tutulduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde rahatsızlanarak baygınlık geçirmiş, yapılan sağlık kontrolünün ardından hastaneye sevk edilmesi istenmiş fakat yaklaşık bir hafta sonra geçtiğimiz gün olayın kamuoyuna yansımasının ardından hastaneye götürülmüştü.

Yaşanan olayın ardından CHP heyeti, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı Edirne F Tipi Cezaevi’nde ziyaret etti.

Veli Ağbaba

Selahattin Demirtaş’ın sağlık probleminin ciddi olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Demirtaş, ‘Ölüm çıksa bile ben sağlık nedeniyle bir tahliye talebinde bulunmayacağım’ dedi” açıklamasını yaptı.

Ağbaba, Demirtaş’ın yaşananların cezaevi yönetiminin değil Adalet Bakanlığı’nın ihmali olduğunu düşündüğünü söyledi.

Üç milletvekili ile gerçekleşen ziyarette Demirtaş, heyete sağlık durumuna ilişkin şunları aktardı:

“Bu konuda Adalet Bakanlığı’nın bir ihmali olduğunu düşünüyor. Sayın Selahattin Demirtaş böyle bir rahatsızlığı 20 yıldan beri çektiğini söylüyor. Kalp rahatsızlığı ve nefes kesilmesinin 20 yılda, 20 kez olduğunu ancak 3 yıldan beri cezaevinde 20’nin üzerinde yaşadığını, yani 20 yılda yaşamış olduğu şeyi 3 yılda daha fazla yaşadığını söylüyor. Dolayısıyla cezaevi koşullarının da etkisi olduğunu söylemek mümkün.

Öncelikle Demirtaş’ın moralinin iyi olduğunu gördük. Sayın Demirtaş geçtiğimiz salı günü sabah doğru bir sağlık sorunu yaşıyor. Sabaha doğru nefesi kesilip bayılıyor. Birlikte kaldığı Abdullah bey (Zeydan) tarafından doktora haber verilmesi neticesinde ambulansa götürülüp sağlık kontrolü yapılıyor. Burada ise cezaevi yönetimi hastaneye sevk edilmesini istiyor. Öncelikle şunu söyleyelim, sayın Demirtaş Edirne’deki cezaevi yönetimiyle ilgili bir şikayeti yok, onların bir sorumluluğu olmadığını düşünüyor. Birkaç gün geçiyor ve bu sefer avukatı aracılığıyla kamuoyuna bilgilendirme yapıyor.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık