AktüelPolitikaDemirtaş Reuters’in Sorularını Yanıtladı: CHP ile Siyasi Bir İttifak Arayışında Değiliz

Türkiye’de HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş cezaevinden Reuters’in sorularını yanıtladı. Adalet Yürüyüşü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, CHP ile siyasi bir ittifak arayışında olmadıklarını ancak adalet ve demokrasi için toplumsal mutabakatlara ‘Hayır’ demeyeceklerini söyledi. HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla Reuters’ın sorularını yazılı olarak yanıtladı. Demirtaş, “Adalet Yürüyüşü”, 2019 seçimleri ve HDP’li milletvekillerinin tutukluluk durumu ile ilgili değerlendirmeler yaptı. ‘CHP ile siyasi bir ittifak arayışında değiliz’...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 19, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’de HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş cezaevinden Reuters’in sorularını yanıtladı. Adalet Yürüyüşü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, CHP ile siyasi bir ittifak arayışında olmadıklarını ancak adalet ve demokrasi için toplumsal mutabakatlara ‘Hayır’ demeyeceklerini söyledi.

HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla Reuters’ın sorularını yazılı olarak yanıtladı.

Demirtaş, “Adalet Yürüyüşü”, 2019 seçimleri ve HDP’li milletvekillerinin tutukluluk durumu ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

‘CHP ile siyasi bir ittifak arayışında değiliz’

Adalet Yürüyüşü ile ilgili değerlendirmesinde CHP ile siyasi bir ittifak arayışında olmadıklarını vurgulayan Demirtaş şunları söyledi:

Adalet için bütün toplumun birlikte hareket etmesi gerekir. Parlamento içinde ve dışında demokrasi ve adaletten yana olan herkesin işbirliği yapabilmesi ve Türkiye toplumunun ortak çıkarları etrafında bir araya gelebilmesi lazım. Biz CHP ile siyasi bir ittifak arayışında değiliz. Ama adalet ve demokrasi için toplumsal mutabakatlara hayır demeyiz.

2019’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin de görüşleri sorulan Demirtaş, “Referandumdaki ‘Hayır’ bloku genişleyerek bir demokrasi blokuna dönüşürse, bu Türkiye’nin demokratik geleceğinde katkı sunucu bir rol oynayabilir” dedi.

Demirtaş şunları kaydetti:

Seçimin erkene alınma ihtimali var elbette. O zamana kadar siyasi yelpaze nasıl şekillenir bunu kestirmek kolay değil. Ancak yine de referandumdaki ‘hayır’ bloğu genişleyerek bir demokrasi bloğuna dönüşürse, bu Türkiye’nin demokratik geleceğinde katkı sunucu bir rol oynayabilir.

Demirtaş ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına çıkacak aday ya da adaylar hakkında konuşmak için erken olduğunu da söylerken, HDP’nin kesinlikle baraj altında olmadığını ve yaptırdıkları anketlere göre oy oranlarının yüzde 13-14 civarında olduğunu belirtti.

HDP’nin Mayıs’taki Kongresi’ne gönderdiği mesajla yaptığı barış planı hazırlanması çağrısı ile ilgili soruyu da yanıtlayan Demirtaş, şunları söyledi:

Barışın ayaklar altına alındığı, demokrasinin askıya alındığı bu dönemde somut bir barış mücadelesi planı, programı ortaya koymak önemlidir. Sanıyorum önümüzdeki günlerde HDP bu konuda bir deklarasyon yapacaktır.

AKP’nin demokrasi ve barış ortak paydasında kimseyle buluşacağını düşünmüyorum. Ancak toplum, bu değerler için mücadele etmeye devam edecektir.

‘AKP-HDP arasında hiçbir görüşme yok’

Demirtaş, yeni bir çözüm sürecinin başlayıp başlayamayacağı ve AKP ile herhangi bir görüşme olup olmadığı sorusuna karşılık da şöyle konuştu:

AKP ile HDP arasında hiçbir şekilde görüşme yoktur. Kürt tarafı, barış için anlamlı bir müzakereye her zaman hazır olduğunu açıkladı. Ama maalesef Erdoğan ve AKP iktidarı ‘çözüm süreci’ kavramının kullanılmasını dahi kendi partililerine yasakladı.

‘Yargı tümüyle AKP’nin baskısı altında’

HDP’li milletvekillerinin tutukluğunun siyasi bir karar olduğunu bir kez daha vurgulayan Demirtaş şöyle devam etti:

Türkiye’de şu anda yargı tümüyle AKP’nin baskısı ve kontrolü altındadır. Hiç kimsenin adil yargılanma ihtimali yoktur. Hukukun üstünlüğü değil, AKP’nin çıkarlarına ve beklentilerine göre işleyen bir yargı mekanizması vardır.


Jailed pro-Kurdish leader says fair trial impossible in Erdogan’s…

ANKARA (Reuters) – Turkey’s jailed pro-Kurdish opposition leader said no judge could stand up to Tayyip Erdogan, expressing doubts he could ever have a fair trial after the president publicly labeled him a terrorist.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık