AktüelPolitikaDemirhan (Tirfon)’da yıkılan ve yok edilen tren istasyonu

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi eski Müdürü, araştırmacı ve yazar Tuncer Hüseyin Bağışkan, sosyal medyada 31 yıl önce Demirhan'da (Tirfon) Türkiye'den gelen müteahhitler tarafından yıkılan tren istasyonunun fotoğraflarını paylaştı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 8, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi eski Müdürü, araştırmacı ve yazar Tuncer Hüseyin Bağışkan, sosyal medyada 31 yıl önce Demirhan’da (Tirfon) Türkiye’den gelen müteahhitler tarafından yıkılan tren istasyonunun fotoğraflarını paylaştı.

Bağışkan İngiliz döneminde yapılan tren istasyonunun, yıkıldıktan sona tekrar yapılacağı söylendiğini fakat yıkılan istasyonun numaralandırılmış taşlarının bile nerede olduğunun bilinmediğini kaydetti.

Image may contain: sky and outdoor

İşte Bağışkan’ın paylaşımı

“İngiliz Sömürge dönemindeki Tren Yolu projesinin ilk etabı olan Mağusa-Lefkoşa güzergâhının yapıldığı 1904-1905 yılları arasında inşa edilen Trakhoni (Demirhan) tren istasyonu eski Lefkoşa – Mağusa anayolu üzerinde bulunmaktaydı. Bu anayolun genişletileceği 1988 yılında yolun ortasında kaldığından yıkılması ve yol tamamlandıktan sonra yeniden yolun kenarına yapılması kaydıyla taşları numaralandıktan sonra Türkiyeli müteahhit tarafından yıkılmıştı. Yıkılmadan önce Eski Eserler ve Müzeler Dairesi olarak paylaştığım fotoğraflarını çekmiştik. Aradan 31 yıl geçmiş olmasına karşın tren istasyonu yolun kenarına yapılmadığı gibi, numaralandırılan taşların nerede olduğunu bilen de yok… Kültürel mirasa verilen değer bu kadar işte…. Fazla söze de gerek yok…”

Image may contain: sky, house, tree and outdoor
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık