PolitikaDayanışma: HDP Yalnız Değildir! Biz de HDP’liyiz!

Dayanışma, Türkiye’de halkoyuyla seçilmiş 11 HDP’li milletvekilinin gece yarısı ev basınkınları ile gözaltına alınmasını ve HDP Genel Merkezi’nin basılmasını değerlendirerek yaşananları parlamenter rejime yönelik bir darbe olarak niteledi. Açıklama şöyle: HDP’nin Meclis’te siyasi temsiliyet hakkı kazanması ile sonuçlanan 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası başlayan ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra gittikçe tırmanan AKP ve iktidar şiddetinin, HDP’li milletvekillere yapılan gözaltı ve tutuklama talepleri ile doruk noktaya ulaştığını gözlemlemekteyiz. 6 milyonun oyu ile seçilen HDP milletvekillerinin gözaltına alınması...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 4, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Dayanışma, Türkiye’de halkoyuyla seçilmiş 11 HDP’li milletvekilinin gece yarısı ev basınkınları ile gözaltına alınmasını ve HDP Genel Merkezi’nin basılmasını değerlendirerek yaşananları parlamenter rejime yönelik bir darbe olarak niteledi.

Açıklama şöyle:

HDP’nin Meclis’te siyasi temsiliyet hakkı kazanması ile sonuçlanan 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası başlayan ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra gittikçe tırmanan AKP ve iktidar şiddetinin, HDP’li milletvekillere yapılan gözaltı ve tutuklama talepleri ile doruk noktaya ulaştığını gözlemlemekteyiz.

6 milyonun oyu ile seçilen HDP milletvekillerinin gözaltına alınması ve HDP’ye yönelik saldırılar açık bir şekilde AKP’nin Anadolu topraklarında barış istemediğinin göstergesi ve aynı zamanda da parlamenter rejime yönelik bir darbedir.

AKP’nin HDP’ye yönelik saldırıları sonucu Kürtlerin ve diğer azınlıkların siyasal alana katılımına yönelik demokratik yoların dinamitlendiğini ve CHP ve MHP gibi sözde muhalefet partilerinin de buna çanak tuttuklarını gözlemlemekteyiz.

Siyasal farklılıkları yok eden ve böylece demokratik siyaseti imkansızlaştırarak Türkiye’de adım adım faşist bir rejim inşa etmeye yönelik adımlar atan AKP ve Erdoğan, gün geçtikçe Anadolu halklarını daha da karanlığa sürüklemektedir. Bu açık bir sivil darbe sürecidir.

Yaşananları kaygı ve öfke ile takip ederken, HDP ve tüm faşist baskılara maruz kalan kesimler ile dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiriz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık