AktüelPolitikaDAÜ’de sendikalaşanlara taşeron tehditi: “İşten atılırsınız”

DAÜ-BİR-SEN Eş Başkanı Bugu Sümer Cohar, gazeddakıbrıs açıklamalardaa bulunarak, sendikalaşan güvenlik işçilerinin, şirketleri tarafından tehdit edildiğini söyledi. DAÜ’de Çelebioğlu Özel Güvenlik isimli taşeron şirkette çalışan 50’den fazla işçi, haklarını aramak ve güvenceli çalışma ortamı için DAÜ-BİR-SEN’de örgütlendi. Örgütlenmeleriyle birlikte ise şirket, işçilere işten atma tehditleri yöneltti. Cuma gününden beridir ciddi tehditler aldıklarını kaydeden DAÜ-BİR-SEN Eş Başkanı Bugu Sümer Cohar, haklarını yasal yollardan aramaya devam edeceklerini ifade etti. Yasaya aykırı öneriler, imzaya zorlamalar DAÜ’deki özel güvenlik...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 15, 2019
Djumba Hotel & Cafe

DAÜ-BİR-SEN Eş Başkanı Bugu Sümer Cohar, gazeddakıbrıs açıklamalardaa bulunarak, sendikalaşan güvenlik işçilerinin, şirketleri tarafından tehdit edildiğini söyledi.

DAÜ’de Çelebioğlu Özel Güvenlik isimli taşeron şirkette çalışan 50’den fazla işçi, haklarını aramak ve güvenceli çalışma ortamı için DAÜ-BİR-SEN’de örgütlendi.

Örgütlenmeleriyle birlikte ise şirket, işçilere işten atma tehditleri yöneltti. Cuma gününden beridir ciddi tehditler aldıklarını kaydeden DAÜ-BİR-SEN Eş Başkanı Bugu Sümer Cohar, haklarını yasal yollardan aramaya devam edeceklerini ifade etti.

Yasaya aykırı öneriler, imzaya zorlamalar

DAÜ’deki özel güvenlik çalışanlarına şirketin Çalışma Yasası’na aykırı madde ve öneriler sunduğunu belirten DAÜ-BİR-SEN Eş Başkanı Bugu Sümer Cohar şöyle konuştu:

Çalışanlar bir süredir şirketten dolayı sıkıntı yaşıyorlardı. Şirket çalışanlara Çalışma Yasası’na aykırı tutanaklar imzalatmaya çalıştı. İzinlerini kullanacaklarında bütün haklanın şirkete aittir olduğuna dair bir belge imzalatmaya başladı. İlk izinle konusunda başlardı. Maaş ve ek mesai konularında da 

çalışanların bütün haklarının şirkete devredildiği yönünde beyannameler imzalatıldı. 

Geçen hafta iş akdi çıkarttılar. Birçok madde çalışma yasasına aykırı olduğunu gördük. 5 yıl boyunca işten çıkamayacağına, çıkarsa da 10 bin TL tazminat ödeyecekklerine dair maddeler konuldu iş akdine. Böylece de huzursuzluk büyüdü.”

Cuma gününden beri tehdit alıyoruz

Yaşananların ardından işçilerin DAÜ-BİR-SEN’de örgütlendiklerini anlatan Cohar, “Şu an tüm güvenlik çalışanları üyemizdir. Özel sektörde sendikalaşma anlamında bir adım atttık” dedi.

Cuma gününden beridir iş verenin çalışanlar üzerinde ciddi bir baskı uyguladıklarını anlatan Cohar, çalışanların işten atılmakla tehdit edildiğini kaydetti. 

Yasal yolları izleyeceğiz

Yasal yollarla her türlü mücadeleyi vereceklerini açıklayan Cohar, Çalışma Dairesi’ne konuyla ilgili dosyaları ilettiklerini ve şikayetlerini bildirdiklerini de ekledi. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©