AktüelPolitikaDAÜ’de sendikalaşanlara taşeron tehditi: “İşten atılırsınız”

DAÜ-BİR-SEN Eş Başkanı Bugu Sümer Cohar, gazeddakıbrıs açıklamalardaa bulunarak, sendikalaşan güvenlik işçilerinin, şirketleri tarafından tehdit edildiğini söyledi. DAÜ’de Çelebioğlu Özel Güvenlik isimli taşeron şirkette çalışan 50’den fazla işçi, haklarını aramak ve güvenceli çalışma ortamı için DAÜ-BİR-SEN’de örgütlendi. Örgütlenmeleriyle birlikte ise şirket, işçilere işten atma tehditleri yöneltti. Cuma gününden beridir ciddi tehditler aldıklarını kaydeden DAÜ-BİR-SEN Eş Başkanı Bugu Sümer Cohar, haklarını yasal yollardan aramaya devam edeceklerini ifade etti. Yasaya aykırı öneriler, imzaya zorlamalar DAÜ’deki özel güvenlik...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 15, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

DAÜ-BİR-SEN Eş Başkanı Bugu Sümer Cohar, gazeddakıbrıs açıklamalardaa bulunarak, sendikalaşan güvenlik işçilerinin, şirketleri tarafından tehdit edildiğini söyledi.

DAÜ’de Çelebioğlu Özel Güvenlik isimli taşeron şirkette çalışan 50’den fazla işçi, haklarını aramak ve güvenceli çalışma ortamı için DAÜ-BİR-SEN’de örgütlendi.

Örgütlenmeleriyle birlikte ise şirket, işçilere işten atma tehditleri yöneltti. Cuma gününden beridir ciddi tehditler aldıklarını kaydeden DAÜ-BİR-SEN Eş Başkanı Bugu Sümer Cohar, haklarını yasal yollardan aramaya devam edeceklerini ifade etti.

Yasaya aykırı öneriler, imzaya zorlamalar

DAÜ’deki özel güvenlik çalışanlarına şirketin Çalışma Yasası’na aykırı madde ve öneriler sunduğunu belirten DAÜ-BİR-SEN Eş Başkanı Bugu Sümer Cohar şöyle konuştu:

Çalışanlar bir süredir şirketten dolayı sıkıntı yaşıyorlardı. Şirket çalışanlara Çalışma Yasası’na aykırı tutanaklar imzalatmaya çalıştı. İzinlerini kullanacaklarında bütün haklanın şirkete aittir olduğuna dair bir belge imzalatmaya başladı. İlk izinle konusunda başlardı. Maaş ve ek mesai konularında da 

çalışanların bütün haklarının şirkete devredildiği yönünde beyannameler imzalatıldı. 

Geçen hafta iş akdi çıkarttılar. Birçok madde çalışma yasasına aykırı olduğunu gördük. 5 yıl boyunca işten çıkamayacağına, çıkarsa da 10 bin TL tazminat ödeyecekklerine dair maddeler konuldu iş akdine. Böylece de huzursuzluk büyüdü.”

Cuma gününden beri tehdit alıyoruz

Yaşananların ardından işçilerin DAÜ-BİR-SEN’de örgütlendiklerini anlatan Cohar, “Şu an tüm güvenlik çalışanları üyemizdir. Özel sektörde sendikalaşma anlamında bir adım atttık” dedi.

Cuma gününden beridir iş verenin çalışanlar üzerinde ciddi bir baskı uyguladıklarını anlatan Cohar, çalışanların işten atılmakla tehdit edildiğini kaydetti. 

Yasal yolları izleyeceğiz

Yasal yollarla her türlü mücadeleyi vereceklerini açıklayan Cohar, Çalışma Dairesi’ne konuyla ilgili dosyaları ilettiklerini ve şikayetlerini bildirdiklerini de ekledi. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık