AktüelPolitikaDAÜ-SEN: “DAÜ’nün borcu silinmedi, DAÜ borcunu ödedi”

DAÜ-SEN basın yer alan DAÜ’nin vergi borcunu ödemediğine dair iddialara açıklık getirdi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dün basında yer alan bazı haberlerde DAÜ’nün vergi borcunun silindiğine dair ifadeler yer almıştır. Ülkede büyük sermayenin borçlarının silindiğine alışkın toplumumuz bu tür ifadeleri DAÜ’nün vergi borçlarının affedildiği şeklinde anlamıştır. Hayır, DAÜ personel gelir vergisine yönelik bir dönemde oluşan devlete borcunu ÖDEMİŞTİR. 80 milyonun üstündeki bu rakamın, okulları tamir için para dahi bulamayan bir devlet için ne...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 25, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

DAÜ-SEN basın yer alan DAÜ’nin vergi borcunu ödemediğine dair iddialara açıklık getirdi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dün basında yer alan bazı haberlerde DAÜ’nün vergi borcunun silindiğine dair ifadeler yer almıştır. Ülkede büyük sermayenin borçlarının silindiğine alışkın toplumumuz bu tür ifadeleri DAÜ’nün vergi borçlarının affedildiği şeklinde anlamıştır. Hayır, DAÜ personel gelir vergisine yönelik bir dönemde oluşan devlete borcunu ÖDEMİŞTİR. 80 milyonun üstündeki bu rakamın, okulları tamir için para dahi bulamayan bir devlet için ne anlama geldiği ortadadır. Devlet DAÜ’ye karşı yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyip gerekli katkıyı yapmazken DAÜ tüm sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmektedir.”

İşte açıklama:

Özel üniversiteler hem çalışanların maaş ve ücretlerinde haksızlık yapıyor, hem çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerini aksatıyor, hem de devlete neredeyse hiç vergi ödemeden faaliyet gösteriyor.
Ülkede özel üniversiteler hükümetlerden daha fazla güce sahip hale geldiler. İşte böylesi bir ülkede DAÜ devlete başta KDV olmak üzere tüm vergilerini eksiksiz verirken binlerce çalışanıyla ve öğrencisiyle ülkeye milyarlarca kazanç sağlıyor. Bir devlet üniversitesi olarak DAÜ yasal sorumluluklarını yerine getiriyor.
Dün basında yer alan bazı haberlerde DAÜ’nün vergi borcunun silindiğine dair ifadeler yer almıştır. Ülkede büyük sermayenin borçlarının silindiğine alışkın toplumumuz bu tür ifadeleri DAÜ’nün vergi borçlarının affedildiği şeklinde anlamıştır. Hayır, DAÜ personel gelir vergisine yönelik bir dönemde oluşan devlete borcunu ÖDEMİŞTİR. 80 milyonun üstündeki bu rakamın, okulları tamir için para dahi bulamayan bir devlet için ne anlama geldiği ortadadır. Devlet DAÜ’ye karşı yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyip gerekli katkıyı yapmazken DAÜ tüm sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmektedir.
Bu ödemenin yapılmasını ilk kez sendikamız dile getirmiştir. Sendikamız söz konusu borcun ödenmesinin her şeyden önce stratejik açıdan önemli olduğu görüşündedir. Ülkede pek çok kurumun peşkeş çekildiği bir dönemde DAÜ adına böyle bir borcun görünmesi kurumun geleceğini tehlikeye atacak bir unsur olurdu. DAÜ’nün daha önce devredilmek istendiği, devir alacak tarafın istememesi yüzünden bunun gerçekleşmediğini hatırlatmak isteriz. Vergi borcunun ödenmesi yıllardır DAÜ üzerinde oynanan siyasi oyunlara bir cevap niteliği de taşımaktadır. Özelleştirilmesi veya devredilmesi rant çevrelerince her zaman gündemde tutulan DAÜ’nün yanlış yönetilse de vergi borcunu ödeyebilecek güçte olması bizi sevindirmektedir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..