PolitikaDAÜ BİR-SEN, Hükümeti ve DAÜ Yönetimini Uyardı

Doğu Akdeniz Üniversitesi Personel Sendikası (DAÜ BİRSEN), UBP-DP azınlık hükümetini ve DAÜ yönetimini uyardı. Sendikadan yapılan yazılı açıklamada “VYK’daki UBPli üyelerin desteğini alan daüpersen yöneticileri, üniversitedeki, sendikamızla işveren arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesinin (TİS) süresi dolmadan “yetkisiz” olduğumuzu iddia etmektedirler” denildi. Açıklamanın tamamı şöyle: Son dönemde, göreceli olarak sakin ve huzurlu geçirilen bir sürenin ardından DAÜ’de sular ısınmaya başladı. Daüpersen isimli  oluşumun entrikaları DAÜ’de yeni bir huzursuzluk ve kavga dönemine davetiye çıkarmaktadır. Ulusal Birlik Partisi’nin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 18, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Doğu Akdeniz Üniversitesi Personel Sendikası (DAÜ BİRSEN), UBP-DP azınlık hükümetini ve DAÜ yönetimini uyardı.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada “VYK’daki UBPli üyelerin desteğini alan daüpersen yöneticileri, üniversitedeki, sendikamızla işveren arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesinin (TİS) süresi dolmadan “yetkisiz” olduğumuzu iddia etmektedirler” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Son dönemde, göreceli olarak sakin ve huzurlu geçirilen bir sürenin ardından DAÜ’de sular ısınmaya başladı. Daüpersen isimli  oluşumun entrikaları DAÜ’de yeni bir huzursuzluk ve kavga dönemine davetiye çıkarmaktadır.

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) hükümette büyük ortak, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu’nda (VYK) da hakim grup olmasından faydalanmak isteyen daüpersen yönetimi, çalışanlardan alamadığı personeli temsil yetkisini masa başında çevirdiği dolaplar ve ayak oyunlarıyla elde etmeye çalışmakta, DAÜ yönetimi de buna çanak tutmaktadır. Özellikle, parti militanı gibi hareket eden VYK’daki UBPli üyelerin desteğini alan daüpersen yöneticileri, üniversitedeki, sendikamızla işveren arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesinin (TİS) süresi dolmadan “yetkisiz” olduğumuzu iddia etmektedirler. Başsavcılığın (Hukuk Dairesi) 9 Temmuz 2015, Sendikalar Mukayyitliğinin de 4 Ocak 2016 tarihli ekli yazılarında DAÜ BİR-SEN’in “31.5.2017 tarihine dek yetkili olduğu” açıkça belirtilmesine rağmen persen yöneticileri, Çalışma Bakanlığı’nda UBPli bir Bakanın bulunmasını fırsat bilerek Bakanlığa bağlı Sendikalar Mukayyitliğinden eski yazıyı hükümsüz bırakacak yeni bir yazı almaya çalışmaktadırlar.

Hem Hükümeti hem VYK’yı hem de Rektörü uyarıyoruz! Üniversitedeki huzurun bozulmasına, iş barışının sekteye uğramasına ve üniversitenin hergün yeni olaylarla gündeme gelmesine yol açacak bu hukuk dışı, partizanca girişimi durdurun. Bilinmesini isteriz ki, DAÜ’de yaratılmak istenen hukuk dışı oldubittilere asla sessiz kalmayacağız. Hem hukuksal hem de sendikal tüm haklarımızı sonuna kadar kullanacak ve partizanca tezgahlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz.

daubirsen

daubirsen1

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık