AktüelDünyaDarbe 41 yaşında ama Erdal Eren hala 17!

Bugün, 12 Eylül faşist cuntasının kurduğu mahkemelerde yargılanan ve 17 yaşında olduğu halde yaşı büyük gösterilerek idam edilen Erdal Eren’in öldürüldüğü günün yıldönümü…
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 13, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bugün, 12 Eylül faşist cuntasının kurduğu mahkemelerde yargılanan ve 17 yaşında olduğu halde yaşı büyük gösterilerek idam edilen Erdal Eren’in öldürüldüğü günün yıldönümü…

Ankara’da ortaöğrenim gençliğinin örgütlenme mücadelesine katılan ve Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği (YDGD) üyesi olan Erdal Eren, 1980 yılı içerisinde ODTÜ öğrencisi Sinan Suner’in öldürülmesini protesto gösterisi esnasında gözaltına alınmıştı.

Gösteriye müdahale esnasında bir asker sırtından vurularak yaşamını yitirmiş ve deliller tersini göstermesine karşın suç Erdal Eren’in üzerine atılmıştı.

Mamak Askeri Cezaevine konulan Erdal Eren, 12 Eylül faşist cuntasının iş başına gelmesinin sonrasında, 13 Aralık 1980 tarihinde idam edildi. Erdal’ın idam haberini duyan yoldaşları bunu protesto etti.

O protestoda gözaltına alınan yine devrimci bir lise öğrencisi olan Ercan Koca da 16 Aralık gününde polislerin işkencesinde hayatını kaybetti. Erdal, her yıl Sinan Suner ve Ercan Koca ile birlikte anılıyor.

Erdal Eren, idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazeteciler Savaş Ay ve Emin Çölaşan’a, “avukatıyla görüştürülmediğini, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istendiğini, yaşının 18’den küçük olduğunu tespit edecek olan kemik testi yapılması talebinin kabul edilmediğini, vurduğu söylenen jandarma erine çok uzaktan ateş açtığını ama otopside yakın atışla öldüğünün kanıtlandığını, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını” söyledi.

12 Eylül darbesinin ardından Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan idam cezası, 13 Aralık 1980’de Erdal Eren’in Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde infaz edilmesiyle yerine getirildi.

Erdal Eren’in mezarı Ankara’daki Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık