İnsanYaşamDanimarka’da peçe yasağı sonrası İlk ceza

Danimarka’da Çarşamba günü yürürlüğe giren peçe yasası sonrası, ilk kez bir kadın ceza aldı. BBC Türkçe’nin haberine göre, peçesini çıkarmayı reddeden 28 yaşındaki kadın, yasayı delmekle suçlanarak 1,000 Danimarka Kronu para cezasına mahkum edildi. “Laik ve demokratik değerleri korumak” iddiası ile hükümet, kamusal alanlarda peçe takılmasını yasaklamıştı. Danimarka’da yüzlerce kişi peçe yasağını protesto ederek karşı çıkmıştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de, yasağı “ayrımcı” bir düzenleme olarak niteliyor. Ülkede bazı Müslüman kadınlar, yasağa uymayacağını söylüyor. Cuma...
Reşat Şaban Reşat ŞabanAğustos 5, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Danimarka’da Çarşamba günü yürürlüğe giren peçe yasası sonrası, ilk kez bir kadın ceza aldı. BBC Türkçe’nin haberine göre, peçesini çıkarmayı reddeden 28 yaşındaki kadın, yasayı delmekle suçlanarak 1,000 Danimarka Kronu para cezasına mahkum edildi.

“Laik ve demokratik değerleri korumak” iddiası ile hükümet, kamusal alanlarda peçe takılmasını yasaklamıştı. Danimarka’da yüzlerce kişi peçe yasağını protesto ederek karşı çıkmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de, yasağı “ayrımcı” bir düzenleme olarak niteliyor. Ülkede bazı Müslüman kadınlar, yasağa uymayacağını söylüyor.

Cuma günü ise, yasağın yürürlüğe girmesinden bu yana ilk kez bir kadına cezai yaptırım uygulandı. Karar, insan hakları kuruluşlarının protestosuna neden oldu.

Danimarka Polisi, Horsholm kentinde bir alışveriş merkezinde iki kadın arasında çıkan tartışmaya müdahale etti. Güvenlik kayıtlarına göre kadınlardan birinin diğerine peçesini çıkarmasını söylediği, kadının bu talebi reddetmesi üzerine de ikili arasında itişme yaşandığını açıklandı.

Olayın ardından iki kadın da kamusal huzuru bozdukları gerekçesiyle ceza aldı. Peçesini çıkarmayı reddeden kadın ise, yeni yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle ayrıca 1,000 Danimarka Kronu (yaklaşık 160 dolar) para cezasına mahkum edildi. Yeni yasaya göre, “suçun tekrarı” halinde 1,000 ila 10 bin Danimarka Kronu (yaklaşık 160 –  1600 dolar) ceza verilecek.

Danimarka, peçe yasağının uygulandığı tek Avrupa ülkesi değil. Avusturya, Fransa, Belçika ve Bulgaristan’da da peçe yasağı uygulanıyor.

Reşat Şaban

Reşat Şaban

LGBT kitapcık