AktüelDünyaDanimarka bu yıl sol bir partinin iktidara geldiği üçüncü İskandinav ülkesi oldu

Danimarka, İsveç ve Finlandiya’nın ardından bu yıl içerisinde sol bir partinin hükümet kurduğu üçüncü İskandinav ülkesi oldu. Hükümetin kurulmasıyla Sosyal Demokratların lideri Mette Frederiksen, ülkesinin şimdiye kadarki en genç başbakanı oldu. Yeni sol eğilimli hükümetin, Danimarka’nın ekonomi politikasında köklü değişiklikler yapacağı öngörülürken, 41 yaşındaki Frederiksen, yıllardır süren kemer sıkma uygulamalarının ardından sosyal yardımların artırılacağı sözünü vermişti. 5 Haziran’da yapılan seçimlerde sol eğilimli beş muhalefet grubunun liderliğini yapann ve Frederiksen’in önderlik ettiği Sosyal Demokrat Parti’nin çoğunluğu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 27, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Danimarka, İsveç ve Finlandiya’nın ardından bu yıl içerisinde sol bir partinin hükümet kurduğu üçüncü İskandinav ülkesi oldu. Hükümetin kurulmasıyla Sosyal Demokratların lideri Mette Frederiksen, ülkesinin şimdiye kadarki en genç başbakanı oldu.

Yeni sol eğilimli hükümetin, Danimarka’nın ekonomi politikasında köklü değişiklikler yapacağı öngörülürken, 41 yaşındaki Frederiksen, yıllardır süren kemer sıkma uygulamalarının ardından sosyal yardımların artırılacağı sözünü vermişti.

5 Haziran’da yapılan seçimlerde sol eğilimli beş muhalefet grubunun liderliğini yapann ve Frederiksen’in önderlik ettiği Sosyal Demokrat Parti’nin çoğunluğu elde etmesinin ardından, merkez sağ lideri Lars Lokke Rasmussen başbakanlıktan istifa etmişti.

Frederiksen, “Üç haftadır süren müzakerelerin ardından hükümeti kurmak için gerekli çoğunluğa ulaştığımızı açıklamaktan büyük bir sevinç duyuyorum.” dedi.

Danimarka’da sol partilerin oluşturduğu ittifaka verilen destek ikna edici bir çoğunluğa ulaşırken, Sosyal Demokrat Parti’nin oy oranı 2015 yılına göre küçük de olsa geriledi.

Daha yumuşak göçmen politikası

Frederiksen’in partisi, Sosyal Halk Partisi, Kırmızı Yeşil İttifak ve Sosyal Liberal Parti ile ittifak yaparak seçime girmişti.

Partiler göçmenlere yönelik katı politikaları yumuşatacaklarını söylüyorlar.

Partiler ayrıca daha fazla yabancı işçi kabul etmek, artan eşitsizliği önlemeye yönelik planlar ve emisyonu azaltmayı amaçlayan bağlayıcı yasalar oluşturmak üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©