AktüelEkonomi PolitikPolitikaDalga Dalga yayılıyor: Belçika’da ‘Sarı Yelekliler’ protestosu

Fransa’da akaryakıt fiyatlarındaki artışa tepki olarak başlayan “Sarı Yelekliler” protestosu, Belçika’da da başladı. Başkent Brüksel’de 2 polis aracı yakılırken 60 kişi gözaltına alındı. BBC Türkçe’nin haberine göre, Brüksel’de yapılması planlanan Sarı Yelekliler protestosunun hafta başında iptal edildiği açıklanmıştı. Ancak, bugün saat 11.00 sıralarında, sarı yelek giyen bir grup gösterici, Brüksel’in merkezindeki Kunst-Wet çevresinde toplanmaya başladı. Polis, Başbakan Charles Michel’in resmi konutunun bulunduğu Lambermont’ta göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak göstericileri dağıtmaya çalıştı. Protestocularsa taş ve ellerine geçirdikleri...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 1, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Fransa’da akaryakıt fiyatlarındaki artışa tepki olarak başlayan “Sarı Yelekliler” protestosu, Belçika’da da başladı. Başkent Brüksel’de 2 polis aracı yakılırken 60 kişi gözaltına alındı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Brüksel’de yapılması planlanan Sarı Yelekliler protestosunun hafta başında iptal edildiği açıklanmıştı. Ancak, bugün saat 11.00 sıralarında, sarı yelek giyen bir grup gösterici, Brüksel’in merkezindeki Kunst-Wet çevresinde toplanmaya başladı.

Polis, Başbakan Charles Michel’in resmi konutunun bulunduğu Lambermont’ta göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak göstericileri dağıtmaya çalıştı. Protestocularsa taş ve ellerine geçirdikleri cisimleri atarak polise karşılık verdi.

Öğleden sonra 500 kadar gösterici trafik lambalarını söküp, park halindeki iki polis aracını tahrip etti, daha sonra polis minibüslerini ateşe verdi. Bölgeye helikopterlerin yanı sıra, atlı polis ve çevik kuvvet ekipleri de sevk edildi. Kent merkezindeki bazı tüneller kapatılırken tramvay ve otobüs seferleri durduruldu.

Başbakan Charles Michel, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Şiddetin cezasız kalmayacağını, polise şiddet uygulayan ve yapma yapanların cezalandırılacağını” söyledi.

İçişleri Bakanı Jan Jambon da, yaşananları”utanç verici” olarak nitelendirdi. Jambon, “Toplumu korumak için elinden gelenin en iyisini yapan polis memurlarına yönelik anlaşılmaz bir şiddet var” dedi.

Ülkenin Fransızca konuşulan Walonia bölgesindeki protestolar devam ediyor. Başbakan Michel, Perşembe günü protestocularla görüşmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

HOLLANDA’DA GÖSTERİ ÇAĞRISI

Fransa ve Belçika’nın ardından Sarı Yelekler protestosu Hollanda’da başlamak üzere. Facebook üzerinde açılan bir sayfada, hafta sonu Lahey’de on binlerce sarı yeleklinin katılımıyla bir protesto çağrısı yapıldı.

Binlerce kişi, eyleme katılacağını bildirdi. Hollandalılar yüksek akaryakıt fiyatlarından düşük emekli maaşlarına kadar, hükümetin uygulamalarından duydukları rahatsızlıkları dile getirecek.

“Sarı Yelekliler” protestosu, Fransa’da, Ocak ayından itibaren gelecek vergilerle petrolün litre fiyatının 2,9 euro cent, dizelin litre fiyatının ise 6,5 euro cent artırılması kararı üzerine başlamıştı.

Göstericiler, Fransa’daki araçlarda zorunlu olarak bulundurulması gereken sarı yelekleri giyiyor. Bu yelekler, trafik sırasında olası bir acil durum veya kaza sırasında ve sonrasında yardımcı ve fark edilebilir olmak için giyiliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık