AktüelEkonomi PolitikManşetPolitikaDağlı’dan Özersay’a: “Televizyonlarda süslü laflarla barikatlar açılmaz!”

Mağusa İnisiyatifi sözcüsü ve barış aktivisti Okan Dağlı, yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın “Derinya geçiş noktasının açılmamasının sorumlusu Rum tarafıdır, onlar açarsa biz hazırız” şeklinde açıklamasına tepki gösteri. Dağlı,  “Kimin ne kadar hazır olduğunu defalarca fotoğraflarla paylaştığımız halde hatırlatmak isteriz ki; adayı bölen sınırlar 1974’te yaratılan statükonun sonucudur. (Rumlar için adanın bölünmemiş kabul edildiğini ve genel/yerel seçimlerinin de ada sathında yapıldığını bilmeyenimiz yoktur.) Sınırları kaldırıp atmak da o statükonun bir yerde ortadan kaldırılmasıyla ilgilidir” ifadelerini kullandı....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 3, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Mağusa İnisiyatifi sözcüsü ve barış aktivisti Okan Dağlı, yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın “Derinya geçiş noktasının açılmamasının sorumlusu Rum tarafıdır, onlar açarsa biz hazırız” şeklinde açıklamasına tepki gösteri.

Dağlı,  “Kimin ne kadar hazır olduğunu defalarca fotoğraflarla paylaştığımız halde hatırlatmak isteriz ki; adayı bölen sınırlar 1974’te yaratılan statükonun sonucudur. (Rumlar için adanın bölünmemiş kabul edildiğini ve genel/yerel seçimlerinin de ada sathında yapıldığını bilmeyenimiz yoktur.) Sınırları kaldırıp atmak da o statükonun bir yerde ortadan kaldırılmasıyla ilgilidir” ifadelerini kullandı. Özersay’a çağrı yapan Dağlı, “Hade sayın Kudret Özersay, 2003’te bir gecede Türk tarafınca açılan barikatları, yarın da bir benzerini yapıp gidip kaldırın. O günün mimarlarından Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ı da yanınıza alın isterseniz. Talep ederseniz biz de orada oluruz. Televizyonlarda süslü laflarla barikatlar açılmaz. Derinya geçiş noktasının açılmasını engelleyen kimdir, bütün dünyaya gösterelim.” dedi.

İşte Dağlı’nın açıklaması:

Dışişleri Bakanı Sn Kudret Özersay, katıldığı bir televizyon programında “Derinya geçiş noktasının açılmamasının sorumlusu Rum tarafıdır, onlar açarsa biz hazırız” şeklinde bir ifade kullanmıştır. Kimin ne kadar hazır olduğunu defalarca fotoğraflarla paylaştığımız halde hatırlatmak isteriz ki; adayı bölen sınırlar 1974’te yaratılan statükonun sonucudur. (Rumlar için adanın bölünmemiş kabul edildiğini ve genel/yerel seçimlerinin de ada sathında yapıldığını bilmeyenimiz yoktur.) Sınırları kaldırıp atmak da o statükonun bir yerde ortadan kaldırılmasıyla ilgilidir. Aynen 2003’te olduğu gibi. Hatırlayın! Ledra Palace ve Beyarmudu geçişlerini kim açmıştı? Türk tarafı aldığı kararla akşamdan sabaha her iki geçiş noktasını da açmadı mı? Maliye Bakanı Serdar Denktaş hala buna birkaç kere vurgu yapmaktadır.
Şimdi, Kıbrıs Türk tarafı adına açıklama yapan Dış İşleri Bakanı neden Derinya kapısının açılamamasını Kıbrıslı Rumlara yüklemek istiyor? 2003’te Ledra Palace’ta nasıl olduysa, Beyarmudu’nda kim açtıysa geçişleri, Lokmacı’da kim kaldırdıysa köprüleri, Derinya’da da öyle olmalı değil mi? Sınırları çizen kimse, çizdiğini silmek da ona düşer.
Mağusa İnisiyatifi olarak teklifimiz var: Hade sayın Kudret Özersay, 2003’te bir gecede Türk tarafınca açılan barikatları, yarın da bir benzerini yapıp gidip kaldırın. O günün mimarlarından Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ı da yanınıza alın isterseniz. Talep ederseniz biz de orada oluruz. Televizyonlarda süslü laflarla barikatlar açılmaz. Derinya geçiş noktasının açılmasını engelleyen kimdir, bütün dünyaya gösterelim.
Kulağımıza çalınan ve BM raporlarına da geçen Türk tarafının yeşil hatta askeri barikat yaptığına dair iddiaları da çürütelim! Söylediklerinizden eminseniz gecikmeden Mağusa’ya gelin. Biz orada olacağız. 15 yıl önce ne yapıldıysa benzerini yapalım. Var mısınız? Siyasi iradeniz var mı ?

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık