PolitikaCumhuriyet Gazetesi’nden 2 Gazeteci Serbest, 9 Gazeteciye Tutuklama Talebi

Türkiye’de Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve yazarlarına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aralarında gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, yazar Kadri Gürsel’in de bulunduğu 9 gazeteci tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Aydın Engin ve Hikmet Çetinkaya adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. ‘PKK/KCK ve FETÖ/PYD terör örgütleri adına suç işledikleri’ iddiasıyla, gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve yazarlarının emniyette yapılan savcılık sorguları tamamlandı. Savcılık, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 5, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’de Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve yazarlarına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aralarında gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, yazar Kadri Gürsel’in de bulunduğu 9 gazeteci tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Aydın Engin ve Hikmet Çetinkaya adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

‘PKK/KCK ve FETÖ/PYD terör örgütleri adına suç işledikleri’ iddiasıyla, gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve yazarlarının emniyette yapılan savcılık sorguları tamamlandı.

Savcılık, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Hakan Karasinir, Bülent Utku, Güray Tekin Öz, Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay ile yazar Kadri Gürsel ve karikatürist Musa Kart hakkında, “Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan tutuklanmalarını istedi.

ENGİN VE ÇETİNKAYA’YA YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI

Gazetenin muhabese müdürü Günseli Özaltay ile eski muhasebe müdürü Bülent Yener ise savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Hakimliğe sevk edilen yazarlar Aydın Engin ile Hikmet Çetinkaya, gecenin ilerleyen saatlerinde yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

ENGİN: GÖRDÜĞÜM EN AHLAKSIZ DOSYA

Serbest bırakılmasının ardından Cumhuriyet gazetesine gelen Aydın Engin, “Kıdemli bir basın sanığıyım. Hayatta gördüğüm en ahlaksız dosya bu” diye konuştu. Soruşturma kapsamında, gazeteye 31 Ekim’de düzenlenen operasyonda 13 kişi gözaltına alınmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık