AktüelDünyaCumhurbaşkanı, bakan ve milletvekillerinin maaşları yarı yarıya azaltılıyor

Lübnan Başbakanı Saad Hariri ülke genelinde protestolara neden olan ekonomik krizin etkilerini hafifletmek içn hazırlanan reform paketini kabul etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 21, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Lübnan Başbakanı Saad Hariri ülke genelinde protestolara neden olan ekonomik krizin etkilerini hafifletmek içn hazırlanan reform paketini kabul etti.

Ülkede on yıllardır görülmeyen bir büyüklüğe ulaşan gösterilerin dördüncü gününde yüzbinlerce kiş sokağa çıktı.

Hariri mezhepsel ve siyasi ayırılıklar nedeniyle büyük oranda çıkmaza giren koalisyon üyelerine cuma günü krizi durdurmaya yönelik bir plan hazırlamaları için 72 saat verdiğini söylemiş aksi taktirde istifa edeceğinin sinyalini vermişti.

Başbakan, muhaliflerini Batı’dan gelecek 11 milyar dolarlık yardım taahhütlerinin önünü açmak için gerekli adımların atılmasını engellemekle suçlamıştı.

Cumhurbaşkanı, bakan ve milletvekillerinin maaşları yarı yarıya azaltılıyor

Yeni reform paketi kapsamında şimdiki ve eski cumhurbaşkanlarının, bakanların, milletivekillerinin maaşları yüzde 50 oranında azaltılacak. Bazı devlet kurumları ve bürokratlara ödenen desteklerde kesintiler yapılacak.

Ayrıca merkez bankası ve özel bankalar 2020 yılı bütçesinde “sıfıra yakın” açık hedefine ulaşılması için 3,3 milyar dolarlık destek verecek.

Reformda ayrıca telekomünikasyon sektörünün özelleştirilmesi ve eskiyen yüksek maliyetli elektrik altyapısının kapsamlı olarak gözden geçirilmesi bulunuyor.

Ekonomik kriz ve yolsuzluk algısı protestoların fitilini ateşledi

Ekonomik şartların giderek ağırlaşması ve hükümet üyelerinin yolsuzluğa bulaştığı algısı perşembe günü başlayan rejim karşıtı gösterilerin fitilini ateşleyen konular oldu.

Her yaş, din ve mezhepten katılımcıların olduğu ve karnaval havasında geçen gösterilerdeki genç nüfusun ağırlığı dikkat çekerken kalabalıklar protestoların değişimi getirebileceğine inancın yüksek olduğu gözlendi.

Protestolardaki ana talep yolsuzlukların sonlandırılması olurken halkın büyük çoğunluğu ülkeyi yöneten elitlerin istihdamı artıramadıkları için gençlerin ülkeden ayrılmaya zorladığını düşünüyor.

Protestolara karşı askerler ve güvenlik güçleri ülkenin önemli bölgelerinde konuşlanırken başkanlık sarayına giden yollarda kapatıldı. Bankalar pazartesi günü kapalı kalacağını açıklarken ülkenin en büyük sendikası da genel grev kararı aldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık