AktüelBilimCüce galakside alışılmadık derecede büyük kara delik keşfi

ABD’nin Teksas Üniversitesi’ndeki McDonald Gözlemevi'ndeki gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi’nin uydusu Aslan I cüce galaksisinde kara delik bulunduğunu duyurdu. Kara deliğin, Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki kara delik kadar büyük olduğu ifade edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 3, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD’nin Teksas Üniversitesi’ndeki McDonald Gözlemevi’ndeki gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi’nin uydusu Aslan I cüce galaksisinde kara delik bulunduğunu duyurdu. Kara deliğin, Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki kara delik kadar büyük olduğu ifade edildi.

McDonald Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, “Austin’deki McDonald Gözlemevi’ndeki gökbilimciler, Samanyolu’nun Aslan I adlı cüce uydu galaksisinin birinin kalbinde alışılmadık derecede büyük bir kara delik keşfetti” denildi.

Açıklamada, keşfedilen kara deliğin Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki kara delik kadar büyük olduğu ifade edilirken bu araştırmaların galaksilerin nasıl evrimleştiğine ilişkin tanımlamalara ışık tutabileceği belirtildi.

Sonuçları The Astrophysical Journal’da yayınlanan araştırmada görevli gökbilimci Karl Gebhardt, keşfe ilişkin yaptığı açıklamada, “Samanyolu’na düşen çok küçük bir galaksiniz var ve kara deliği yaklaşık Samanyolu’nunki kadar büyük. Kütle oranı kesinlikle çok büyük. Sonuç emsalsiz. Aslan I’deki kara deliğin kütlesi yüksekse, bu, kara deliklerin devasa galaksilerde nasıl büyüdüğünü açıklayabilir” dedi.

Araştırma ekibinden bir diğer isim Maria Jose Bustamante de cüce galaksilerde böylesi bir kara delik oluşumuna açıklama getiremediklerini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık