AktüelMedya OdasıCTP’nin adayı göz kamaştırıyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin 23 Ocak seçimlerine Mağusa bölgesinden milletvekili adayı olarak katılan Yasin Yeni’nin paylaşımları ortaya çıkmaya başladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin 23 Ocak seçimlerine Mağusa bölgesinden milletvekili adayı olarak katılan Yasin Yeni’nin paylaşımları ortaya çıkmaya başladı.

22 Ocak’ta Afrika Gazetesi’ne yönelik saldırıları onaylayan, CTP milletvekili Doğuş Derya’nın paylaşımlarını sosyal medya hesabından kınayan Maraş Birlik ve Dayanışma Derneği Başkanı Yasin Yeni, CTP’nin Mağusa bölgesinden kontenjan adayı oldu.

2018 yılında Maraş Birlik ve Dayanışma Derneği tarafından yayımlanan açıklamada, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik başlattığı işgal harekatıyla ilgili manşet yayınlayan Afrika Gazetesi kınanmış, aynı açıklama içinde Doğuş Derya da eleştirilmişti.

İlgili açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Suriye’nin hudut bütünlüğünü koruyarak, bölgedeki terör unsurlarını temizlemek, bölge halklarına barışı ve kalıcı huzuru tesis etmek üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlatmış olduğu “Zeytindalı Harekâtı”nı Maraş Birlik ve Dayanışma Derneği olarak desteklediğimizi kamuoyuna duyururuz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlatmış olduğu “Zeytindalı Harekatı”nı ve Türkiye’nin bölge halklarına barışı tesis etmesini “Türkiye’den bir işgal harekatı daha” olarak yayınlayan ve sanki 1974 ‘Barış’ Harekâtlarını bir ‘işgal’gibi yayınlayan Afrika Gazetesini, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti devletini ve hükümetini “işgalcilik” ve “kanla beslenmek” ile suçlayan ve bunu sosyal medya hesaplarından yayınlayan ‘millet’vekili Doğuş Derya’yı halkımız ve kamuoyu önünde Maraş Birlik ve Dayanışma Derneği olarak kınıyoruz.

Yasin Yeni’nin kişisel sosyal medya hesabına bakıldığı zaman CTP’nin siyasi ideolojik duruşuyla bağdaşmayan birçok paylaşımının olduğu gözlemleniyor. Paylaşımların bazıları şöyle:

20 Temmuz 2021: “Bugün Kıbrıs Türk halkının, can güvenliğinin ve özgürlüğünün, teminat altına alındığı gündür. Rum-Yunan tarafının, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama hayaline son veren, Kıbrıs’ta Türklere ve Rumlara barış getiren, Yunan cuntasına son veren 20 Temmuz Barış Harekatının 47. yıldönümünü onur ve gururla kutluyoruz.”

14 Ekim 2020: “1571 yılından itibaren kalpleri Anavatan ile birlikte atan Kıbrıs Türk halkının sesini duyan zihniyetten, Kıbrıs Türk toplumunun asırlardır bu adada verdiği mücadelenin bağımsızlık, özgürlük ve uluslararası düzende eşit haklara sahip birey olarak yaşaması çabasında olan zihniyetten,  Kıbrıs Türk halkını yalnızca Federasyon çatısı altında ikinci sınıf insan muamelesi göreceği çözüme mahkum etmeyen zihniyetten, Garantör Anavatan Türkiye ile saygı sevgi ve bağlılıkla çalışabilecek, Türkiye terörle mücadele ederken teröre destek vermeyecek zihniyetten, Anavatanı ve Yavru Vatanı birbirinden ayırmaya çalışmayan zihniyetten Yana TARAFIZ.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık