AktüelGazedda'nın GündemiCTP ve HP’den UBP’ye ret

Ersin Tatar’dan hükümeti kurma yetkisini alan Ulusal Birlik Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Halkın Partisi’nden ret yanıtını aldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 9, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Ersin Tatar’dan hükümeti kurma yetkisini alan Ulusal Birlik Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Halkın Partisi’nden ret yanıtını aldı. Yeniden Doğuş Partisi ise UBP’ye şartlı destek verdi.

Ersan Saner’in vekil başkanlık ettiği Ulusal Birlik Partisi, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde partileri ziyaret etmeye başladı. Mecliste temsil edilen partileri tek tek ziyaret eden UBP yetkilileri, Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Halkın Partisi’nden ret yanıtını aldı.

Erhürman: Partinin UBP ile hükümete tavrı olumlu değil

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman yaptığı açıklamada teamüller gereği  UBP Heyeti’nin kendilerini ziyaret ettiğini belirtti.  UBP ve CTP’nin bu ülkenin en büyük partileri olduğuna işaret eden Erhürman, “Kıbrıs sorunu ile ilgili duruşlarımız kamuoyunun malumu. Parlamento içinde aritmetik belli” dedi, UBP ile bir hükümete partini tavrının olumlu olmadığını da belirtti.

HP Parti Meclisi 40 oyla reddetti

UBP’nin ‘hükümet kurma’ arayışları kapsamında gerçekleştirdiği ziyaret sonrası HP’nin kritik PM toplantısında UBP ile ‘koalisyona ret’ kararı çıktı.

Edinilen bilgiye göre karar, 40 ret, 10 kabul, 5 çekimser oyla verildi.

Erhan Arıklı’dan şartlı destek

Öte yandan Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ise, makul bir tarihte seçime gidilmesi kaydıyla yeni kurulacak hükümete destek vereceklerini ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..