AktüelPolitikaCTP protokol ile hemfikir mi?

TC ile KKTC arasında imzalanan ve pek çok ekonomik hakkın geriletilmesini, Toplu İş Sözleşmelerinin kapsamını daraltılmasını, KIB-TEK ve Kooperatif Merkez Bankası gibi kurumların aleyhine yaptırım içeren mali protokol ile ilgili olarak muhalefet partilerinin sessizliği sürüyor. Erhürman: “İçeriği büyük oranda hükümetimiz döneminde yapılan çalışmadan oluşuyor” Büyük bir çoğunluğunun 4’lü koalisyon döneminde hazırlandığı anlaşılan protokol ile ilgili olarak Temmuz başıda,  CTP Genel Başkanı, eski Başbakan Tufan Erhürman sosyal medyadan bir açıklama yapmış ve basında yayınlanan  Protokol’ün ilk...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 23, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

TC ile KKTC arasında imzalanan ve pek çok ekonomik hakkın geriletilmesini, Toplu İş Sözleşmelerinin kapsamını daraltılmasını, KIB-TEK ve Kooperatif Merkez Bankası gibi kurumların aleyhine yaptırım içeren mali protokol ile ilgili olarak muhalefet partilerinin sessizliği sürüyor.

Erhürman: “İçeriği büyük oranda hükümetimiz döneminde yapılan çalışmadan oluşuyor”

Büyük bir çoğunluğunun 4’lü koalisyon döneminde hazırlandığı anlaşılan protokol ile ilgili olarak Temmuz başıda,  CTP Genel Başkanı, eski Başbakan Tufan Erhürman sosyal medyadan bir açıklama yapmış ve basında yayınlanan  Protokol’ün ilk haliyle ilgili olarak “içeriği büyük oranda hükümetimiz döneminde yapılan çalışmadan oluşuyor. Bu da, o dönemde yapılan “ortada bir çalışma yok”, “bir yıllık protokol mü olur” şeklindeki eleştirilerin geçersizliğini açıkça gösteriyor” ifadelerini kullanmıştı.

Eehürman ayrıca “Protokol”ün “son hali”nde hükümetleri döneminde metinde olmayan 7-8 yeni veya değişik öngörü olduğunu belirtmiş ve “resmi metni görmeden önce herhangi bir konuda eleştiri ya da değerlendirme yapmayı doğru bulmuyorum. Resmi metni görüp inceledikten sonra tespit ve görüşlerimizi paylaşacağız…” demişti.

Öte yandan CTP tarafında da TDP tarafında da İlahiyat Kolejiyle ilgili yapılan mutabakat zaptı konusuna da sessizlik sürüyor.

Derya: “Samimi olun”

CTP milletvekili Doğuş Derya ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada UBP ve HP yüklendi. Doğuş Derya’nın üyesi olduğu partisi CTP’den herhangi resmi bir açıklama yapılmazken, Derya’nın sosyal medya paylaşımı dikkat çekti.

Derya’nın paylaşımı:  “Şimdi 4’lü koalisyonun bozulması için aylarca gizli görüşme yapan senior UBP ve junior UBP (HP) lütfen çıkıp dürüstçe itiraf edin ve deyin ki, bu koalisyonu kurarken bütün amacımız
1) KIBTEK ve Kooperatif iştirakleri başta olmak üzere bu ülkenin kendi öz kaynaklarını ve kurumlarını elden çıkarmaktı.
2) Toplu iş sözleşmesi gibi yasal hakları budayarak ekonomik krizin yükünü emekçilere bindirmekti.
3) Insanların alım gücünü daraltarak toplumu uçuruma itmek ve ülkeyi daha da bağımlı hale getirmekti.
4) Koordinatörler aracılığı ile yürütülen kurumların sayısını artırıp bu toplumun kendi kendini yönetme hakkını biraz daha erozyona uğratmaktı.
Dürüst olun ve söyleyin!”

CTP protokol ile hemfikir mi? 

CTP’nin resmi bir açıklama yapamaması ve Erhürman’ın bu ayın başındaki “içeriği büyük oranda hükümetimiz döneminde yapılan çalışmadan oluşuyor” ifadeleri, Parti’nin protokolün ruhu ile hem fikir oldukları şüphesini uyandırmakta.

Öte yandan 4’lü hükümet döneminde de gizlenen protokol ile şu anki protokol arasındaki farklar da henüz bilinmemekle birlikte, bu yönde herhangi bir açıklama ne muhalefetten ne de hükümetten geldi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık