AktüelMedya OdasıCTP: Ayrıştırıcı politikalar Kıbrıslı Türklerin alışkın olduğu şeyler değildir

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Ali Kişmir’in, İstanbul Havaalanı’nda ‘Türkiye için güvenlik tehdidi oluşturduğu’ iddiasıyla göz altına alınması ve ülkeye giriş yapmasına izin verilmemesinin asla kabul edilebilir bir tutum olmadığını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 10, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Ali Kişmir’in, İstanbul Havaalanı’nda ‘Türkiye için güvenlik tehdidi oluşturduğu’ iddiasıyla göz altına alınması ve ülkeye giriş yapmasına izin verilmemesinin asla kabul edilebilir bir tutum olmadığını söyledi.

CTP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, olaya sessiz kalan Azınlık Hükümeti de eleştirilerek “Bugün koltuklarda oturanlar susmayı tercih etse de Kıbrıs Türk halkı hukuk tanımaz ve anti-demokratik bu zihniyetten hiç kuşkusuz hesap soracaktır” denildi.

Söz konusu uygulamayı, hangi görüşten olursa olsun Kıbrıslıtürklerin kabul etmediği ve tepki gösterdiği belirtilen açıklamada, insanların siyasi görüşüne göre sınıflandırılmasının ve toplumun bölünmesi gibi ayrıştırıcı politikaların, Kıbrıslıtürklerin alışkın olduğu şeyler olmadığına vurgu yapıldı.

“Türkiye’deki yetkililer dahil artık herkes tarafından içselleştirilmelidir”

“Açıklamada Kıbrıs Türk toplumunun, insan hakları, demokrasi, ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü konularındaki hassasiyetinin, Türkiye’deki yetkililer dahil artık herkes tarafından içselleştirilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi;

Bugüne kadar antidemokratik ve insan haklarını yok sayan her konunun karşısında durarak var olan Kıbrıs Türk halkı, bundan sonra da her koşulda var olmaya devam edecektir.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) olarak antidemokratik bu zihniyetin karşısında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak ister, Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir’e dayanışmamızı iletiriz.

Ülkeyi yangın yerinde çevirenler, kurultaydan başka bir şey düşünmeyenler, Anayasa’yı ihlal edenler, toplum vicdanında kapanmayacak yaralar açanlar, böylesi ciddi bir konu karşısında da suskunluklarını korumaktadırlar.

Bu halka vermediği zarar kalmayan Azınlık Hükümeti’nin böylesi bir ciddi konuda açıklama yapmaması kabul edilemez.

Konuşulan ‘yasaklılar listesi’ içerisinde başka hangi vatandaşlarımızın ismi vardır?

Sn. Tatar ise Cumhurbaşkanlığı makamını adeta ‘seyahat’ makamına çevirmiş ve ülkedeki en ufak sorunlardan bile haberdar olmadığı açıkça bellidir. Sn. Tatar basın camiasını temsil eden BASIN-SEN Başkanı Ali Kişmir’in neden Türkiye’ye giriş yapamadığını halka açıklamak zorundadır.

Sn. Tatar ve Azınlık Hükümeti’nin, üçüncü kez yaşanan bu tavrın gerekçesiyle ilgili topluma açıklama yapma zorunluluğu vardır. Konuşulan ‘yasaklılar listesi’ içerisinde başka hangi vatandaşlarımızın ismi vardır?

Bu soruları yanıtlama mecburiyetine sahip olanlar, bugün susmayı tercih edip koltuklarında oturmayı tercih etse de; Kıbrıstürk halkı hukuk tanımaz ve antidemokratik bu zihniyetten hiç kuşkusuz hesap soracaktır”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık