AktüelMüzakereler“Crans Montana’da Üç Aşamalı Konferans”

Politis gazetesi “Üç Aşamadaki Konferans” başlıklı haberinde, BM tarafından, Crans Montana’daki Kıbrıs konferansına ilişkin yapılan çalışmalara yer verdi. İsviçre’nin Crans-Montana kasabasındaki konferansın, dışişleri bakanları düzeyinde garantör güçlerin katılımıyla, yoğun müzakerelerle başlayacağını yazan gazete, ilk ilerlemenin kaydedilmesi durumunda bayrağın devamında teknokratlara geçeceğini belirtti. Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak programın, 28 Haziran Çarşamba günü, liderlerin sosyal içerikli görüşmesiyle başlayacağını, Eide’nin belgesi ve 4 Haziran anlaşması temelinde, Güvenlik ve Garantiler konusuna odaklanmasıyla Perşembe, Cuma ve Cumartesi gününü...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 23, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Politis gazetesi “Üç Aşamadaki Konferans” başlıklı haberinde, BM tarafından, Crans Montana’daki Kıbrıs konferansına ilişkin yapılan çalışmalara yer verdi.

İsviçre’nin Crans-Montana kasabasındaki konferansın, dışişleri bakanları düzeyinde garantör güçlerin katılımıyla, yoğun müzakerelerle başlayacağını yazan gazete, ilk ilerlemenin kaydedilmesi durumunda bayrağın devamında teknokratlara geçeceğini belirtti.

Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak programın, 28 Haziran Çarşamba günü, liderlerin sosyal içerikli görüşmesiyle başlayacağını, Eide’nin belgesi ve 4 Haziran anlaşması temelinde, Güvenlik ve Garantiler konusuna odaklanmasıyla Perşembe, Cuma ve Cumartesi gününü ise paralel görüşmelerin takip edeceğini, Eide’nin belgesinin ise Pazartesi gününe kadar tamamlanması gerektiğini yazdı.

Habere göre, 3 Temmuz’da başlayacak teknokratlar görüşmesinde Yunanistan’ı, Başbakanlık Diplomatik Büro Müdürü Vangelis Kalapadakis, Türkiye’yi TC Başbakanı Binali Yıldırım’ın Dış Siyaset Danışmanı Kerim Uras temsil edecek.

Gazete ilerlemenin kaydedilmesi durumunda sürecin, yeniden dışişleri bakanlarının dönüşle yükseltileceğini de yazdı.

AB’nin ise Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans tarafından temsil edilmesi bekleniyor.

Gazete aynı sayfada yer alan bir başka haberinde ise, iki topluma ait müzakere grubunun, aynı otelde misafir edileceğini, ayrıca liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis’e eşlik edecek siyasi parti başkanlarının ise ayrı otelde olacağını yazdı.

Gazete konferansı izlemek için Crans Montana’ya gidecek olan basın mensuplarının ise siyasi parti başkanlarından ayrı otellerde kalacaklarını da belirtti.

Gazete Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus’un, bazı sorumluklarına atıfta bulunarak İsviçre’ye gidemeyeceğini açıkladığını da yazdı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık