AktüelMüzakerelerCrans-Montana’da Kıbrıs Konferansı Başladı

Kıbrıs sorununa federal çözüm sağlamak amacıyla düzenlenen Kıbrıs Konferansı başladı. Birleşmiş Milletler’in ev sahipliğinde, İsviçre’nin dağ kasabası Crans-Montana’da Le Regent Kongre Merkezi’nde yer alan konferans yerel saatle 10.00’da (Kıbrıs saatiyle 11.00’de) toplandı. Ocak 2017’de başlayan ve 5 aylık aradan sonra yeniden toplanan konferansta, Kıbrıs’taki tarafların yanı sıra, garantörler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere yer alıyor. Δηλώσεις αισιοδοξιας πριν την διασκεψη No Description Οι συνομιλίες στην Ελβετία Uploaded by ANT1 comcy on 2017-06-28.     Toplantılara, Liderler...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 28, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs sorununa federal çözüm sağlamak amacıyla düzenlenen Kıbrıs Konferansı başladı.

Birleşmiş Milletler’in ev sahipliğinde, İsviçre’nin dağ kasabası Crans-Montana’da Le Regent Kongre Merkezi’nde yer alan konferans yerel saatle 10.00’da (Kıbrıs saatiyle 11.00’de) toplandı.

Ocak 2017’de başlayan ve 5 aylık aradan sonra yeniden toplanan konferansta, Kıbrıs’taki tarafların yanı sıra, garantörler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere yer alıyor.

Δηλώσεις αισιοδοξιας πριν την διασκεψη

No Description

Οι συνομιλίες στην Ελβετία

Uploaded by ANT1 comcy on 2017-06-28.

 

 

Toplantılara, Liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in yanısıra Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Savunma ve İstihbarat Genel Direktörü Jonathan Allen katılıyor.

 

 

Konferansa gözlemci olarak katılan AB’yi ise AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmerman ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel temsil ediyor.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile Özel Temsilci Elizabeth Spehar, konferansın yapılacağı bina önünde durarak katılımcıları tek tek karşıladı ve el sıkıştı.

 

 

AKINCI’DAN ÜÇ DİLDE MERHABA

Akıncı, konferansın yapılacağı binaya girerken basın mensuplarına hitaben Türkçe, Rumca ve İngilizce olarak “merhaba” dedi. Anastasiadis gazetecileri selamlarken “Umutluyum, her zaman umut vardır” derken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias’tan “Burayı beğendim, gerektiği kadar burada kalacağım” sözleri işitildi.

Binaya ilk gelen Anastasiadis oldu. Anastasiadis’i AB temsilcisi Timmerman, Kıbrıslıtürk lider Akıncı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias, İngiliz yetkili Allen ve Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu izledi.

Kıbrıs’ın geleceği için büyük önem taşıyan konferansı, kalabalık basın grubu izliyor.

 

 

BELGE YOK

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, ilk konferans toplantısı ve daha sonra taraflarla gerçekleştirdiği görüşmelerde hazırladığı açıklanan ortak belgeyi sunmayacağını açıkladığı konferansta, bugüne kadar müzakere edilen ancak uzlaşılamayan konular ele alınacak.

Konferansta ayrıca garantörlerin de katıldığı 2. bir masada “Güvenlik ve Garantiler” başlığı ele alınacak. “Güvenlik ve Garantiler” başlığı, 12 Ocak’tan sonra yeniden siyasi düzeyde görüşülecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık