AktüelMüzakerelerÇözümden Yana Tüm Güçlerin Birlikte Hareket Etmesi Önemli

Çözüm ve Barış Platformu adına Okan Dağlı, Mont Pelerin’de yapılan 5 günlük müzakere sürecini Havadis’e değerlendirerek, her iki tarafta da çözüme destek veren siyasi partileri çözüm için birlik olmaya çağırıyor Çözüm ve Barış Platformu liderlerin 5 gün süren Mont Pelerin Zirvesi’nde 4 başlığın yanı sıra parça devletlerin idari sınırını belirleyecek ve harita oluşumunda esas alınacak toprağın kriterleri konusunda sağlanan ilerlemeyi selamladı. Çözüm ve Barış Platformu’nun sayfasında yer alan haberde Havadis Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan Okan Dağlı,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 14, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çözüm ve Barış Platformu adına Okan Dağlı, Mont Pelerin’de yapılan 5 günlük müzakere sürecini Havadis’e değerlendirerek, her iki tarafta da çözüme destek veren siyasi partileri çözüm için birlik olmaya çağırıyor

Çözüm ve Barış Platformu liderlerin 5 gün süren Mont Pelerin Zirvesi’nde 4 başlığın yanı sıra parça devletlerin idari sınırını belirleyecek ve harita oluşumunda esas alınacak toprağın kriterleri konusunda sağlanan ilerlemeyi selamladı.

Çözüm ve Barış Platformu’nun sayfasında yer alan haberde Havadis Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan Okan Dağlı, Mont Pelerin Zirvesi ve liderlerin önümüzdeki hafta 5’li konferans için tarih belirleme ve haritayı ele almak için yeniden bir araya gelecek olmasını Kıbrıs Sorunu’nun çözümü yolunda önemli bir ilerleme olarak niteledi.

Kıbrıs’ın iki tarafındaki tüm çözüm güçlerine, liderlerin sonuca ulaşması için destek olması yönünde çağrı yapan Dağlı “Gerek toprak ve harita, gerekse de güvenlik ve garantilerde kilitlenen süreci açacak son hamle Cenevre’de önümüzdeki hafta yapılacak yoğun görüşmelerden sonra netlik kazanacaktır. Liderlerin cesaretle ve kararlılıkla bu konularda adım atmalarını istiyoruz. Bunun için çözümden yana tüm güçlerin birlikte hareket ederek sürece destek vermelerini çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

“Toplumlar kışkırtılmaya çalışılıyor”

Liderlerin Mont Pelerin Zirvesi’ni Havadis’e değerlendiren Okan Dağlı İsviçre’de gerçekleşen 5 günlük müzakere sürecine 1 hafta ara verildiğini ifade ederek iki liderin de bugüne kadar biraz da kendi toplumlarından kopuk olarak yürüttüğü ve toplumsallaştıramadığı sürecin sonuçlanmasında cesaret ve liderliğe ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Özellikle iki tarafta da sistemden beslenen ve mevcut statükoya sıkı sıkıya sarılmış, kişiler, sivil veya siyasi yapıların toplumları kışkırtıp korku yaydığını ifade eden Dağlı, liderler üzerinde etki yaratılmaya çalışıldığını belirtti.

Platform DİSİ’yi ziyaret ediyor

1 aydan bu yana Kıbrıs’ın Kuzey’inde bir çatı örgütü olarak yapılanıp, beraber hareket eden ve örgüt sayıları 49’a ulaşan Çözüm ve Barış Platformu’nun, liderleri Federal Kıbrıs için cesur ve kararlı adımlar atma yönünde cesaretlendirmeye çalışmakta olduğunu söyleyen Okan Dağlı, platformun ayrıca her iki tarafta da çözüme destek veren siyasi partileri de hareketlendirebilmek ve sürece aktif katılımlarını sağlamak için de emek harcadığını ifade etti. “Benzer yapılanmanın ve çalışmaların Güney’de de olması için Kıbrıslı Rum paydaşlarımız ve çözüm güçleriyle de sürekli temas halindeyiz” diyen Dağlı, platformun Çarşamba günü saat 11.00’de Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in de üyesi olduğu DİSİ’yi ziyaret edeceklerini açıkladı. Dağlı, ziyarette siyasi partiden daha aktif olarak sürece dahil olmalarını isteyeceklerini ve Federal Kıbrıs’a destek veren kesimleri sürece katmalarını talep edeceklerini belirtti.

Akıncı’nın olumlu tavrını selamlıyoruz

Okan Dağlı, 20 Kasım’da Cenevre’de tekrardan başlayacak olan ve Kıbrıs’ı çözüme taşıması muhtemel zirvenin hayati önem taşıdığını ifade etti. Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in isteği üzerine görüşmelere bir hafta aradan sonra tekrardan devam edilmesine karar verildiğini söyleyen Dağlı, “bu konuda sürecin devam etmesi yönünde Kıbrıslı Türk lider sayın Akıncı’nın gösterdiği olumlu tavrını da selamlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Çözümden yana tüm güçlerin birlikte hareket etmesi önemli”

Okan Dağlı, gerek toprak ve harita, gerekse de güvenlik ve garantilerde kilitlenen süreci açacak son hamlenin Cenevre’de önümüzdeki hafta yapılacak yoğun görüşmelerden sonra netlik kazanacağını belirtti. Liderlerin bu konularda cesaretle ve kararlılıkla adım atmalarını istediklerini belirten Dağlı, “bunun için çözümden yana tüm güçlerin birlikte hareket ederek sürece destek vermelerini çok önemsiyoruz. Hatta sadece kuzeyde değil tüm adada birlikte, her iki lidere de bu desteği vermemiz ve onların gerekli adımları atmaya yüreklendirmemiz gerekmektedir” şeklinde konuştu. “Barış yapmak kolay değildir. Bunu biliyoruz” diyen Dağlı, bunun için iki toplumun bu saate kadar çok kez çözümün eşiğinden döndüğünü belirtti. “Bu defa bu eşiği geçecek ve Federal Kıbrıs’a bizleri taşıyacak ciddi bir kararlılığa ihtiyaç vardır” diyen Dağlı, ülkede barışın sağlanmasıyla beraber ilgili tüm tarafların da kazançlı olacağının bilinci içinde, adanın ve adalıların çıkarlarını her şeyden üstün tutmalarını istediklerini ve liderlerden beklentinin bu yönde olduğunu kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık