koronavirus“COVID-19’a yakalanmış olmaları iş kazası olarak değerlendirilmeli”

Sağlık çalışanlarının genel topluma göre COVID-19 testlerinin pozitif çıkma riski 12 (ONİKİ) KAT artmıştır!!!
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 11, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut sağlık çalışanlarının genel topluma göre COVID-19 testlerinin pozitif çıkma riskinin 12 kat arttığını vurgulayarak, mevsimlik işçi statüsünde alınarak COVID-19 mücadelesinde görevlendirilen ve dün COVID-19 testlerinin pozitif çıktığı açıklanan 3 hemşirenin salgına yakalanmış olmalarının iş kazası olarak değerlendirilmeleri gerektiğini kaydetti.

Gürkut’un açıklaması şu şekilde:

“Sağlık çalışanlarının genel topluma göre COVID-19 testlerinin pozitif çıkma riski 12 (ONİKİ) KAT artmıştır!!!

Ünlü tıp dergisi The Lancet’te 1 Eylül 2020’de yayınlanan makaleye göre Birleşik Krallık ve ABD’de yapılan retrospektif araştırmaya göre genel topluma göre ön safhada çalışan sağlık çalışanlarının COVID-19’a yakalanma riski 12 kat yüksek bulunmuştur.

Aylrdan beridir HAZIRLIKLI olmalıyız, İKİNCİ DALGA için ORGANİZASYON yapmalıyız diyoruz. Vaka sayıları arttıkça hastaların nereye yatırılacağı, nasıl izole edilecekleri, gerekli ilaç, test kiti, malzeme ve cihaz önceden hazır olmalı diyoruz.

Sağlık çalışanlarının eğitimi, kimin nerede görev yapacağının planlanması önemli diyoruz. Kimse dinlemiyor!

“Tehlike geçti, Corona kapımızı çalıp gitti” veya “Her şey hazır, endişe edecek bir şey yok” denildi. Hatta bizleri “Halkı paniğe sürüklemekle, yıkıcı olmakla” suçladılar.

Dün Hemşireler Sendikası mevsimlik işçi statüsünde alınarak COVID-19 mücadelesinde görevlendirilen hemşirelerimizden 3 tanesinin COVID-19 testlerinin pozitif çıktığını bildirdi. Sağlık çalışanlarının eğitimi, yeterli kişisel koruyucu ekipmana sahip olması ve korunması işveren konumundaki SAĞLIK BAKANLIĞI’nın sorumluluğundadır.

Bu kişilerin COVID-19’a yakalanmış olmaları bir İŞ KAZASI olarak değerlendirilmeli ve gerekli yasal soruşturma başlatılmalı, nerede sorun olduğu da derhal tespit edilerek giderilmelidir.

Giderek artan vaka sayısına rağmen hala yapılmamış olan organizasyon ise acilen tamamlanmalıdır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık