koronavirusCovid-19 salgınına karşı en güvenli ülkeler açıklandı

200 ülkenin yer aldığı listede 37'nci sırada olan Türkiye nispeten güvenli ülkeler kategorisinde yer alıyor. Kıbrıs Cumhuriyeti ise 40'ıncı sıradan kendine yer buldu. Listede Kıbrıs'ın kuzeyi bulunmuyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 8, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünya genelinde etkili olan Covid-19, birçok ülkede binlerce can aldı. Salgına karşı alınan önlemler gevşetilmeye başlansa da can kayıpları devam ediyor. Peki bu süreçte hangi ülkeler başarılı ve güvenilir oldu?

Euronews’ün haberine göre, Yayılma hızı düşse de halen pandemi seviyesinde olan Covid-19 salgınının etkileri gün geçtikçe artmaya devam ederken, Deep Knowledge Group isimli konsorsiyum, 2’nci kez salgına karşı “en güvenli ülkeler” sıralaması yaptı.

Yeni bir araştırmaya göre Covid-19 salgına karşı dünyada en güvende olanlar İsviçre’de yaşıyor.

200 ülkenin yer aldığı listede 37’nci sırada olan Türkiye nispeten güvenli ülkeler kategorisinde yer alıyor. Kıbrıs Cumhuriyeti ise 40’ıncı sıradan kendine yer buldu. Listede Kıbrıs’ın kuzeyi bulunmuyor.

Türkiye ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de yer aldığı ikinci kategoride Kuveyt, İzlanda, Bahreyn, Finlandiya, Lüksemburg, Katar, Liechtenstein, Polonya, Litvanya, Malezya, Letonya, Slovenya, Umman, Yunanistan, Estonya, Hırvatistan, İrlanda, Gürcistan yer aldı.

Araştırmaya göre Covid-19 krizini küresel ölçekte en iyi İsviçre yönetiyor. İkinci sırada Almanya, üçüncü sırada İsrail geliyor. Koronavirüs salgınına karşı en güvensiz ülkeler ise çoğunlukla Sahraaltı Afrika ülkeleri.

Sıralama nasıl yapıldı?

Londra merkezli yapay zeka ve veri analizi şirketi Deep Knowledge Group, koronavirüs ile mücadele eden ülkelerden vakaların ilk ortaya çıktığı andan itibaren aldığı verileri analize ederek bunları karşılaştırmalı olarak raporluyor.

Ülkelerin sağlık ve güvenlik düzeyini araştırırken eldeki veriler uyarınca ‘Karantina Etkinliği’. ‘Hükümetin Krizi Yönetme Etkinliği’, ‘İzleme ve Tespit’ ile ‘Acil Tedavi Kapasitesi’ gibi 6 farklı kategoride 130 parametre kullanıldı. Çalışmada toplam 11 bin 400 veri incelendi.

Örneğin ülkeler ilk kısıtlamaları uygulamaya soktuğunda ne sıklıkla bu kısıtlamaların ihlal edildiği, seyahat yasağının kapsamı, Covid-19 testlerinin ne zaman hazır hale getirilebildiği ve hastanelerin ne kadar iyi sağlık ekipmanlarına sahip olduğu gibi konularda veriler analiz edildi.

Deep Knowledge Group, verileri ülkelerin kamu kurumları ile Dünya Sağlık Örgütü ve Johns Hopkins gibi salgına ilişkin veri tabanına sahip yerlerden aldığını açıkladı.

Barikatları açmak için neyi bekliyorsunuz?

Türkiye ile kapıları açmayı planlayan Kıbrıs’ın kuzeyindeki liderlik, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişlere yönelik kararsızlığını ise sürdürüyor. Hal böyleyken, barikatları açmak için halen neyin beklendiği ise bilinmiyor…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık