koronavirusCovid-19 risk değerlendirme toplantısından “eğitime devam” kararı

Eğitim Bakanlığı’nda yapılan Covid 19 risk değerlendirme toplantısında öğrencilerin eğitimlerine devam etmesi ve ile ikinci dönem yükseköğrenimin yüz yüze yapılmasında bir sakınca olmayacağı konusunda fikir birliğine varıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 24, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Eğitim Bakanlığı’nda yapılan Covid 19 risk değerlendirme toplantısında öğrencilerin eğitimlerine devam etmesi ve ile ikinci dönem yükseköğrenimin yüz yüze yapılmasında bir sakınca olmayacağı konusunda fikir birliğine varıldı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı temsilcileri ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin katıldığı toplantıda, öğrencilerin eğitimlerine devam etmesinde ve girişte karantina uygulanması şartıyla Şubat ayı itibarıyla ikinci dönem yükseköğrenimin yüz yüze yapılmasında bir sakınca olmayacağı konusunda fikir birliğine varıldığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, dün Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nda COVİD 19 risk değerlendirme toplantısı düzenlendi. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı temsilcileri ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi üyelerinin katıldığı toplantıda, eğitim kurumlarında görülen vakalar nedeniyle alınan ve /veya alınması gereken önlemler konuşuldu.

Toplantı sonrasında paylaşılan bilgiler şöyle:

“1-Okullarda görülen vakalarla ilgili yapılan temaslı takibi ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın önlemleri sayesinde okul içinde yeni bulaşların önüne geçildiği,

 2-Sağlık nedeni ile risk altında olabilecek öğretmen ve öğrencilerin önceden saptanıp gerekli önlemlerin alındığı,

3-Seyreltilmiş eğitim ile sosyal mesafe anlamında riskin azaltıldığı,

4-Salgında ilköğretim çağındaki çocukların yüksek riskli yaş gurubunda yer almadığı,

5-Eğitime ara verilmesi durumunda bu çocukların yüksek riskli grupta yer alan büyükanne ve dedelerle daha çok temas etmek durumunda kalacağı hususları görüşülmüştür.”

Eğitime devam edilmesi uygun… Okul öncesinde seyreltilmiş eğitim

Tüm bu bilgiler ışığında öğrencilerin eğitimlerine devam etmesinin uygun olacağı kanaatine varıldığı ve okul öncesi yaş grubunda ise gerekli okullarda seyreltilmiş eğitimin yapılabileceği belirtildi.

“Üniversitelerde ikinci dönem yüz yüze eğitimde sakınca yok”

Ayrıca ülkeye girişte karantina uygulanması şartıyla Şubat ayı itibarı ile ikinci dönem yükseköğrenimin yüz yüze yapılmasında da bir sakınca olmayacağı konusunda fikir birliğine varıldı.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın, COVİD-19 vakalarının seyri ve yerel bulaş durumuna göre yeniden değerlendirmeler yapacağı ve gerektiği takdirde alınacak kararları yine kamuoyuyla paylaşacağı da belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık