UncategorizedÇokomelli Damat istifa etti: Hacklanma olasılığı var

TC Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Instagram hesabından bir istifa açıklaması yayınlandı. Albayrak'ın twitter hesabının kapatılması üzerine siber saldırı olduğu yorumları da yapıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 8, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

TC Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından bir istifa açıklaması yayınlandı. Albayrak’ın twitter hesabının kapatılması üzerine siber saldırı olduğu yorumları da yapıldı.

TC Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın resmi Instagram hesabından, saat 19.05 sıralarında, istifa ettiğine dair açıklama yayınlandı. 

Açıklamada “Bu beş yıllık süre zarfında benimle bu zor ama kutsal yükü yüklenen tüm yakın mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. At izinin it izine karıştığı, Hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda bizlerin samimiyetine inanarak dua eden her bir vatandaşımızdan rabbim razı olsun” ifadeleri kullanıldı.

Twitter hesabı kapalı görünen Albayrak’ın siber saldırıya uğradığı ve istifasının gerçek olmadığı da iddia ediliyor.

Soylu’nun istifası 2 saat sürmüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, korona virüsü salgınını önlemek amacıyla 10 Nisan gecesi 31 ilde ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklamanın yaklaşık 2.5 saat önce yapılması ve marketlerde yaşanan “izdiham” görüntüleri nedeniyle 12 Nisan’da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla istifa kararı aldığını duyurmuştu.

Soylu’nun söz konusu kararını duyurmasından yaklaşık 2 saat sonra Cumhurbaşkanlığı’ndan bir açıklama yapılmıştı. Açıklamada, “Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir” ifadeleri kullanılmıştı.

Hacklanma olasılığı var

İstifa açıklamasının Instagram hesabından yapılması şüphe yarattı. Gazeteci Çiğdem Toker, “Herkesin kafasında aynı sorular. Gerçek mi hesabına saldırı mı oldu? Instagram’dan istifa olur mu? Haber doğruysa gerçek sebebi, sebepleri nedir? Bu rejimde istifanın tek taraflı bir beyan ol(a)madığı kaç kez görmedik mi?” yorumu yaptı. 

Ekonomist Ümit Alan da “Bir hackleme durumu söz konusu olabilir. Instagram’dan istifa duyurusu inandırıcı değil. Bu kadar kötü bir metin de yazılmaz ayrıca. Bu da hack olasılığını güçlendiriyor” dedi. 

Yazar Levent Gültekin ise “Sordum, soruşturdum istifa haberi gerçekmiş ve Erdoğan’ın isteği ile olmuş” diye paylaşım yaptı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık