koronavirus“Çocuklarınızı okula göndermeyin”

İlkokul ikinci sınıfa kadar olan okullar yarın açılıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 6, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İlkokul ikinci sınıfa kadar olan okullar yarın açılıyor.

Yüz yüze ve seyrek eğitim modeline başlayacak söz konusu okullarda çocukları bulunan aileler, yerel vaka sayısının hızla artması nedeniyle oldukça endişeli.

Okulların açılmasına saatler kala, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’ndan ailelere çağrı geldi.

Söz konusu çağrıda, “Çocuklarınızı okula göndermemenizi rica ederiz” ifadelerine yer verildi.

KTÖS’ten yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 salgını nedeni ile kapanan okulların, sağlık ve güvenlik önlemleri alınarak tekrardan açılabilmesi için KTÖS ve Eğitim Bakanlığı teknik ekipleri ile yoğun bir çaba ortaya konulduğunu ancak koalisyon hükümetinin bilimden uzak ve sorumsuz kararlar aldığı, bu nedenle vaka sayısında büyük bir patlamanın yaşandığı ifade edildi.

Açıklamada, ülkeye karantinasız girişlere izin verildiği, sosyal yaşam ve eğlence yerlerinin denetlenmediği, maske takmanın zorunlu hale getirilemediği, çelişkili açıklamalar yapılması nedeniyle vaka sayısının kontrolden çıktığı kaydedildi.

“Yerel vakaların daha da artacağı endişesindeyiz”

Ülkenin farklı yerleşim yerlerinde vakalar çıkmasının, “Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünü kaybettiğinin işareti olduğu belirtilen açıklamada, “Yerel vakaların daha da artacağı endişesindeyiz” ifadelerine yer verildi.

“Hükümet sorumluluklarını yerine getirene kadar, öğretmenler ek sorumluluk almayacaktır”

Vaka sayılarının düşürülüp, Sağlık Bakanlığı’nın kaybettiği kontrol geri kazanılana kadar okullarda öğrenci kabul edilmemesi gerektiğini savunan KTÖS açıklamasında, “süreç yakından izlenerek okulların açılması askıya alınmalıdır. UBP-DP Hükümeti, salgın ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmediği sürece, öğretmenlerimiz de ek sorumluluklar almayacaktır” denildi.

“Çocuklarınızın sağlığı ve güvenliği için endişeliyiz”

KTÖS’ten ailelere yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi:

Öğretmenler olarak bizler her zaman olduğu gibi büyük fedakarlıklar ile görevimizin başında olacağımızı hatırlatırız. Yerel vaka sayısının artması, temas takibinin zorlaşması ve okullar gibi tüm kapalı alanların 2. derece risk grubu oluşturması nedeniyle çocuklarınızın sağlığı ve güvenliği için endişeliyiz.

“Çocuklarınızı okula göndermemenizi rica ederiz”

“Bu anlamda karantinalı girişler konusunda yasal düzenlemenin doğru zemine oturulmasına ve vaka sayısının kontrol altına alınmasına kadar çocuklarımızı bu kaotik durumda güvenli olan evlerinizde tutmanın daha doğru olacağının altını çizer, çocuklarınızı okula göndermemenizi rica ederiz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık