koronavirusÇocuk vakalar niye açıklanmıyor?

Kıbrıs'ın kuzeyindeki hükümetin 1 Temmuz itibariyle Türkiye'ye sınır kapılarını açmasının ardından yeniden baş gösteren koronavirüs vakaları çocuk bireyler arasında da görülüyor. Hükümetin, okulların açılmaya hazırlandığı bu dönemde çocuk vaka sayısını neden açıklamadığı ise bilinmiyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 11, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs’ın kuzeyindeki hükümetin 1 Temmuz itibariyle Türkiye’ye sınır kapılarını açmasının ardından yeniden baş gösteren koronavirüs vakaları çocuk bireyler arasında da görülüyor. Hükümetin, okulların açılmaya hazırlandığı bu dönemde çocuk vaka sayısını neden açıklamadığı ise bilinmiyor.

Dün akşam GazeddaKıbrıs’ta yayınlanan Gazedda’nın Gündemi programına konuk olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar, ülkede çocuk pozitif vaka olduğunu ifade etti. Aralarında 6 aylık bebek de, 14 yaşında çocuk da olduğunu ifade eden Bayraktar, koronavirüse bağlı ateş veya solunum sıkıntısı görmediklerini ancak çocuk hasta sayısında birinci dalgaya oranla artış olduğunu ifade etti.

Meşhur turkuaz tablomuzda çocuk vakalarla ilgili herhangi bir bilgi verilmezken, Bayraktar, istatistik bilgilerin tutulduğunu ancak bu verilerin tabloya yansıtılmadığını söyledi. Bayraktar, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

“Okulların açılma dönemindeyiz. Biz eğer büyük kurumsallaşmış kreşleri kapatır ve küçük ölçekli olanları bırakırsak; hesaplamamıştık ki, çalışan veliler, çocuklarının bakımını sağlamak için onları büyük olanlardan küçük olan kreşlere aktaracak. Küçüklerde sayı artarken metrekare artmayacak. Bu da bulaşma riskini artıracak. O yüzden açıklama yaparken, hepsinin kapatılması gerektiğini söyledik. Bakanlık açık ve şeffaf bir şekilde denetim yapmalı. Gerekirse, sağlık koşulları iyi olan kreşlerin reklamı yapılmalıdır.”

Bayraktar, Evrensel Çocuk Hakları Derneği’nin çocuk vaka sayısını bir süredir sorguladığını da ifade ederek, hükümetten konuyla alakalı herhangi bir yanıt alamadıklarını kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık