AktüelMedya OdasıÇocuk istismarını haberleştiren gazeteci Sinan Aygül cezaevine girdi

Türkiye'de çocuğa yönelik cinsel istismarı haberleştirdiği için hapis cezasına çarptırılan gazeteci Sinan Aygül, kesinleşen cezası için cezaevine girdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Bitlis News Genel Yayın Yönetmeni Sinan Aygül, 2019 yılında çocuğa yönelik cinsel istismar olayını haberleştirdiği için aldığı hapis cezası nedeniyle bugün cezaevine girdi.

Aygül’e “Soruşturmanın gizliliğini ihlal” iddiasıyla Tatvan 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen 10 aylık hapis cezası, Van Bölge Adliye Mahkemesi tarafından 5 aya düşürülerek onanmıştı.

Aygül hapis cezası için, Bitlis Tatvan Açık Cezaevi’ne gitti.

Cezaevi önünde açıklama yapan Aygül, “Aldığım ceza benim açımdan çok önemli değil ancak haberin özellikle çocuğa yönelik cinsel istismarı ortaya çıkaran bir haberin cezalandırılması bizi bambaşka bir noktaya götürür. Buna, basın özgürlüğünün bu şekilde kısıtlanmasına, tacizin, tecavüzün bu şekilde meşrulaştırılmasına müsaade etmeyelim.” Aygül, sosyal medyada da durumu protesto ederek, “Darısı tecavüzcülerin, hırsızların başına” mesajını paylaştı.

Aygül’ün kısa süre cezaevinde kaldıktan sonra denetimli serbestlik uygulaması ile tahliye olması bekleniyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık