AktüelMedya OdasıÇocuk istismarına ortak olma!

Medya Etik Kurulu, çocuk istismarı haberlerinin fotoğraf ve detay içermemesi konusunda basın-yayın organlarını uyardı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 26, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Medya Etik Kurulu, çocuk istismarı haberlerinin fotoğraf ve detay içermemesi konusunda basın-yayın organlarını uyardı.

Medya Etik Kurulu’ndan yapılan açıklamada, çocuk istismarı ile ilgili yapılan haberlerde intihar olaylarında olduğu gibi daha hassas davranılması yönünde çağrı yaparak, bunun meslek etiğinin gereği olduğu vurgulandı.

Medya Etik Kurulu, 22 Nisan ve sonrasında basın-yayın organları ile sosyal medyada yayımlanan çocuk istismarı haberlerine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, söz konusu haberlerde kullanılan fotoğrafın, her ne kadar puslu olsa da, işlenmiş olduğu iddia edilen bir suçu gözler önüne serdiği belirtilerek, olayda mağdur konumda bulunan küçüğü teşhir eder ve küçüğün menfaatine zarar verir nitelikte olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, buna ilaveten, söz konusu haberlerde olaya ilişkin yer verilen detayların oldukça geniş olduğu ve bu gibi detayların en başta mağdur konumda bulunan küçük çocuk olmak üzere, meseleden etkilenen tüm taraflara zarar verebileceği ve toplumda infiale sebep olabileceği belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık