AktüelSanatCobain’in ‘unplugged’ gitarı 6 milyon dolara satıldı

Kurt Cobain’in Unplugged performansındaki gitarı 6 milyon dolara satıldı. Gitar rekor kırdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 21, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Nirvana grubunun solisti Kurt Cobain’in MTV Unplugged performansında kullandığı gitar açık artırmaya çıktı. Cobain’in 1993 yılındaki performansta kullandığı 1959 model Martin D-18E akustik gitar 6 milyon dolara satıldı.

Gitar, Avustralyalı iş insanı Peter Freedman tarafından satın alındı.  Julien’s Müzayedecilik, Cobain’in ölümünden 5 ay önce Kasım 1993 yılında çaldığı gitarın açık artırmadaki başlangıç fiyatını 1 milyon dolar olarak belirlemişti.

Cobain’in gitarı, Cobain tarafından punk rock grubu Poison Idea’nın Feel the Darkness albümünün el ilanları ile süslenmiş orijinal sert kabuklu kılıfla birlikte satıldı. Geçen yıl ise, Cobain’in Unplugged performansı sırasında giydiği hırka rekor fiyata alıcı bularak 334 bin dolar’a satılmış ve şimdiye dek satılan en pahalı hırka unvanını kazanmıştı.

Nirvana, 1993 yılındaki MTV Unplugged performansında, “Come As You Are,” “About A Girl” ve “Dumb” gibi şarkılarını çalmıştı. Konserde David Bowie, Leadbelly ve Meat Puppets’ın cover’ları da yer almıştı. Cobain’in 5 Nisan 1994’teki ölümünden sonra konser kaydı 38’inci Grammy Ödülleri’nde ‘En İyi Alternatif Müzik Performansı’ ödülünü kazanmıştı.

Satışı gerçekleşmiş en pahalı gitar rekoru, David Gilmour’un 2019’daki bir açık artırmada 3,95 milyon dolara alıcı bulan gitarına aitti. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık