AktüelDünyaÇizgi roman yayımcısı DC Comics duyurdu: Yeni Superman karakteri Jon Kent biseksüel

Jon Kent, serinin önceki bir sayısında, gözlüklü ve pembe saçlı bir muhabir olan Jay ile tanışmış ve arkadaşlık kurmuştu. Yeni Superman, Jay ile aşk yaşayacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 13, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çizgi roman yayımcısı DC Comics, yeni Superman karakteri Jon Kent‘in, serinin devamında arkadaşı Jay Nakamura ile homoseksüel ilişki yaşayacağını söyledi.

DC Comics bu duyuruyu, Amerika Birleşik Devletleri‘nde (ABD) her yıl 11 Ekim’de kutlanan LGBT Medeni Farkındalık Günü‘nde (Coming Out Day) yaptı.

‘Bugünün Superman’i nasıl olmalı?’

Serinin son romanı önümüzdeki ay piyasaya çıkacak. “Superman: Kal-El’in Oğlu” isimli bu seride Jon, babası Clark Kent‘ten Superman pelerinini devralıyor. Serinin yayımlanmaya başladığı Temmuz ayından beri Jon Kent karakteri orman yangınları, silahlı okul saldırıları ve mülteci karşıtlığı gibi güncel durumlarla mücadele ediyor.

Serinin yazarı olan Tom Taylor, BBC’ye yaptığı açıklamada, işin kendisine ilk teklif edildiğinde “bugünün Superman’i nasıl olmalı?” diye düşündüğünü anlattı ve “Eğer yine Clark Kent gibi beyaz heteroseksüel bir erkek güzeli kullanırsak, bir fırsatı tepeceğimizin farkına vardım” ifadelerini kullandı.

Tom Taylor sürpriz bir şekilde, kendisi biseksüel Superman karakteri teklifini DC Comics’e iletmeden önce, firmanın da bu yönde fikirleri değerlendirdiğini öğrendi.

‘Yayımlanan her çizgi roman, bir anlamda politik’

Hikayenin büyük çoğunlukla olumlu karşılandığını ifade eden Taylor, “Bugün haberi aldıktan sonra gözyaşlarına boğulduğunu söyleyen insanlar oldu. Bu insanlar, hayatlarında hiçbir zaman, en bilinen ve güçlü süper kahraman olan, Superman’de kendilerini bulabileceklerini düşünmediklerini söylediler” dedi.

Taylor, açıklamalarının devamında şu ifadeleri de kullandı:

Her zaman, o bildik, ‘Bari çizgi romanlara politika karıştırmayın’ diyen insanlar olacaktır. Ama bunlar yayımlanan her çizgi romanın, bir anlamda politik olduğunu da unutuyorlar. Bu insanlar Marvel serisi olan X-Men’in, bir sivil haklar hareketi analojisi olduğunun farkında değil.

Biz o insanları da yanımıza çekmeye çalışıyoruz. Ama biz bunu, ‘Bu Superman benim gibi. Bu Superman benim endişe duyduğum şeylerle mücadele ediyor’ demeleri için yazıyoruz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık