AktüelDünyaÇipras düşerken Varoufakis’in seçim başarısı

Yunanistan’da erken genel seçiminden SYRİZA’yı iktidardan düşerken, Yeni Demokrasi Partisi ise tek başına iktidar oldu. Öte yandan seçimlerde yüz güldüren gelişme ise SYRIZA’nın ilk döneminde ekonomi bakanı olan Yannis Varoufakis’in kurduğu “MERA25” partisinin barajı geçmesi oldu. Buna göre “MERA25” (Avrupa Realist İtaatsizlik Cephesi 25 – Avrupa’da Demokrasi Hareketi)  hareketi 9 milletvekili çıkarttı. Partilerin oy dağılımı ve sandalye sayısı şu şekilde: Yeni Demokrasi yüzde 39.6 (158) SYRIZA yüzde 31.6 (86) Değişim Hareketi (KINAL) yüzde 8.3 (22)...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 8, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Yunanistan’da erken genel seçiminden SYRİZA’yı iktidardan düşerken, Yeni Demokrasi Partisi ise tek başına iktidar oldu.

Öte yandan seçimlerde yüz güldüren gelişme ise SYRIZA’nın ilk döneminde ekonomi bakanı olan Yannis Varoufakis’in kurduğu “MERA25” partisinin barajı geçmesi oldu.

Buna göre “MERA25” (Avrupa Realist İtaatsizlik Cephesi 25 – Avrupa’da Demokrasi Hareketi)  hareketi 9 milletvekili çıkarttı.

Partilerin oy dağılımı ve sandalye sayısı şu şekilde:

  • Yeni Demokrasi yüzde 39.6 (158)
  • SYRIZA yüzde 31.6 (86)
  • Değişim Hareketi (KINAL) yüzde 8.3 (22)
  • Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5.3 (15)
  • Yunan Çözümü Partisi yüzde 3.8 (10)
  • Avrupa’da Demokrasi Hareketi (DİEM25) yüzde 3.4 (9)
  • Diğer partiler yüzde 8.1

Bu sonuçlara göre parlamento 6 partiden oluşuyor. Aşırı sağcı Altın Şafak partisi dışarıda kalırken, milliyetçi Yunan Çözümü Partisi meclise giriyor.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..