AktüelDünyaÇipras düşerken Varoufakis’in seçim başarısı

Yunanistan’da erken genel seçiminden SYRİZA’yı iktidardan düşerken, Yeni Demokrasi Partisi ise tek başına iktidar oldu. Öte yandan seçimlerde yüz güldüren gelişme ise SYRIZA’nın ilk döneminde ekonomi bakanı olan Yannis Varoufakis’in kurduğu “MERA25” partisinin barajı geçmesi oldu. Buna göre “MERA25” (Avrupa Realist İtaatsizlik Cephesi 25 – Avrupa’da Demokrasi Hareketi)  hareketi 9 milletvekili çıkarttı. Partilerin oy dağılımı ve sandalye sayısı şu şekilde: Yeni Demokrasi yüzde 39.6 (158) SYRIZA yüzde 31.6 (86) Değişim Hareketi (KINAL) yüzde 8.3 (22)...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 8, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Yunanistan’da erken genel seçiminden SYRİZA’yı iktidardan düşerken, Yeni Demokrasi Partisi ise tek başına iktidar oldu.

Öte yandan seçimlerde yüz güldüren gelişme ise SYRIZA’nın ilk döneminde ekonomi bakanı olan Yannis Varoufakis’in kurduğu “MERA25” partisinin barajı geçmesi oldu.

Buna göre “MERA25” (Avrupa Realist İtaatsizlik Cephesi 25 – Avrupa’da Demokrasi Hareketi)  hareketi 9 milletvekili çıkarttı.

Partilerin oy dağılımı ve sandalye sayısı şu şekilde:

  • Yeni Demokrasi yüzde 39.6 (158)
  • SYRIZA yüzde 31.6 (86)
  • Değişim Hareketi (KINAL) yüzde 8.3 (22)
  • Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5.3 (15)
  • Yunan Çözümü Partisi yüzde 3.8 (10)
  • Avrupa’da Demokrasi Hareketi (DİEM25) yüzde 3.4 (9)
  • Diğer partiler yüzde 8.1

Bu sonuçlara göre parlamento 6 partiden oluşuyor. Aşırı sağcı Altın Şafak partisi dışarıda kalırken, milliyetçi Yunan Çözümü Partisi meclise giriyor.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©