AktüelKitap‘Cinsiyetin Hukuken Tanınması Kitapçığı ve Raporu’ Yayımlandı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi kapsamında Cinsiyetin Hukuken Tanınması Kitapçığı ve Raporu yayımladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi kapsamında Cinsiyetin Hukuken Tanınması Kitapçığı ve Raporu yayımladı.

Kıbrıs’ın kuzey kesiminde birçok trans, kimlik belgeleri üzerinde belirtilen cinsiyetin cinsiyet kimliklerine uyum göstermemesi üzerinden günlük hayatlarında sorunlar yaşıyor. Bu sorunlar iş başvurusu, seyahat, banka hesabı açma ya da yerel kurumlarda yaşanan hak ihlalleri olabilirken kişiler şikâyette bulunduklarında süreç taciz, temelsiz şüphecilik ve hatta şiddet ile sonuçlanabiliyor.

Kuir Kıbrıs Derneği, Kıbrıs’ın kuzey kesimindeki herkesin resmi belgelerde isim ve cinsiyetini hiçbir müdahale olmaksızın değiştirilebilmesi için mücadele eder.

Kuir Kıbrıs Derneği öz-belirlenim ilkesine saygı temelinde hızlı, erişilebilir ve şeffaf prosedürlerin olması; cinsiyet uyum tedavi ve ameliyatlarıyla ilgili sağlık hizmetlerine erişimin güvence altına alınması; ikili cinsiyet dışındaki kimliklerin tanınması; bunlara sadece yetişkinlerin değil, küçüklerin de erişebilmesi; ve bu çerçevede de gizlilik güvence altına alınması gerektiğini savunuyor.

Bu amaçla, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde mevcut kural ve prosedürlere ve yarattıkları hak ihlallerine ışık tutabilecek, kural ve uygulamada yapılması gereken değişiklikleri anlatan bu kitapçık ve daha detaylı olarak konuyu aktaran bir de rapor hazırlandı.

Raporun tümüne https://www.queercyprus.org/tr/yillik-medya-takip-raporu-2021/ ve kitapçığın tümüne https://www.queercyprus.org/tr/cht-kitapcik/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık