AktüelGazedda'nın GündemiCinsiyete, cinsel yönelime ve cinsiyet kimliğine yönelik nefret söylemi artık ciddi bir suç!

Mecliste, Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi  ele alındı.  Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler komitesinin öneriye ilişkin raporu komite başkanı UBP Milletvekili Oguzhan Hasipoğlu tarafından okundu. Derya: Yasalarda eşitlik sağlayıcı birçok düzenleme hazırlandı CTP Milletvekili Doğuş Derya da konuşmasında, hazırladıkları öneriyi partiler üstü düşündüklerini söyleyerek, yasalarda eşitlik sağlayıcı birçok maddeler de hazırladıklarını kaydetti. Kadınlara bu yasayı hediye olarak sunmak istediklerini fakat dün kadınlar gününde yaşanan cinayete değinmek istediğini söyleyen Derya, kadınların halen sokak ortasında öldürülmesinden duydukları üzüntüyü...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 9, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Mecliste, Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi  ele alındı.  Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler komitesinin öneriye ilişkin raporu komite başkanı UBP Milletvekili Oguzhan Hasipoğlu tarafından okundu.

Derya: Yasalarda eşitlik sağlayıcı birçok düzenleme hazırlandı

CTP Milletvekili Doğuş Derya da konuşmasında, hazırladıkları öneriyi partiler üstü düşündüklerini söyleyerek, yasalarda eşitlik sağlayıcı birçok maddeler de hazırladıklarını kaydetti.

Kadınlara bu yasayı hediye olarak sunmak istediklerini fakat dün kadınlar gününde yaşanan cinayete değinmek istediğini söyleyen Derya, kadınların halen sokak ortasında öldürülmesinden duydukları üzüntüyü kaydetti.

Şiddet kültürünün ortadan kalması için gerekli önlemelerin alınması gerektiğini dile getiren Derya, dün akşam yaşanan “şiddet pornosu” denilen yayını da paylaşan basın mensubunu kınayarak, bu tür şiddet içeren yayınların da kaldırılması için bir yasa çalışması da yapılması gerektiğini belirtti.

Yasamada artık gerekli her türlü girişimin yapıldığını, artık yürütmenin yapılması gerektiğini söyleyen Derya, giriş çıkışların kontrolünün de yapılması gerektiğini kaydetti.

Çağatay: İnsan kaçakçılığı ile ilgili madde

HP Milletvekili Erek Çağatay ise,  insan kaçakçılığı ve insan ticareti suçunun da bu yasa çerçevesinde düzenlendiğini belirtti.

İnsan kaçakçılığı suçunun düzenlenmemiş olmasının bu tür suçlar ile mücadeleyi zorlaştırdığını dile getiren Çağatay, bu yasanın yapılmasına katkı koyanlara teşekkür etti.

Rogers: İnsan ticareti ile ilgili poliste ayrı bir birim kurulmalı

HP Milletvekili Jale Refik Rogers, yasa ile birçok sorunun çözülebileceğini söyleyerek, insan ticareti ve insan kaçakçılığı suçunun çok önemli olduğunu belirtti.

İnsan ticaretinde bugüne kadar sınıfta kaldıklarını dile getiren Rogers, bugün geçilen bu maddelerle polis ve çalışma bakanlığının elinin güçlendiğini söyledi.

Yasaların sadece geçirilmesi değil uygulanmasının da çok büyük önem taşıdığına dikkat çeken Rogers, insan ticareti ile ilgili de poliste ayrı bir birim kurulmasının önemini vurguladı.

Gündüz: Yargı da yasaları desteklemeli

UBP  Milletvekili Menteş Gündüz de söz alarak, dün kadınlar gününde yaşanan bu olayı esefle kınadı.

Yasadan önce zihniyetlerin değiştirilmesi gerektiğini dile getiren Gündüz, çocukların özellikle istismara uğrayanların nasıl topluma kazandırılması gerektiği konularını çalıştıklarını kaydetti.

Bu yasaların ivedilikle günün koşullarına uygun olacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Gündüz, bu tür olayların engellenmesi konusunda gerekli girişimlerin de yapılması gerektiğini belirtti.

Gündüz yasaların geçirilerek yürütmenin de doğru şekilde çalıştırılması ve yargının da bunu desteklemesi gerektiğini kaydetti.

Candan: Öneri, evrensel bir değişim

CTP Armağan Candan da, öneriyi evrensel değişim olarak niteledi.

Candan, öneriye  katkı koyan herkese teşekkür etti.

Özdenefe: Devlet erkektir ama kadınlarımız değer vermemiz gereken unsurlardır

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe de,  dün yaşanan kadın cinayetine değinerek, kadın olarak “hayır” deme hakkının olunmamasının tüm kadınları etkilediğini kaydetti.

“Devlet erkektir ama kadınlarımız değer vermemiz gereken unsurlardır” izlenimlerinin yaratılmaya çalışıldığını dile getiren Özdenefe, basının da yayınlarında dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Özdenefe, bu yasanın yapılmasına katkı koyan herkese teşekkür etti.

Rapor üzerinde görüşülmesinin tamamlanmasının ardından Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu yasanın madde madde okunarak oylanmasını önerdi. Önerinin oyçokluğuyla onaylanmasının ardından Yasa tasarısının madde madde okunarak oylanmasına geçildi.

Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi oybirliğiyle kabul edildi.

Yasa, ‘İnsan Kaçakçılığı ve Ticareti’ suçuna ‘ağır cezalar’dan, İntihara Teşebbüs’ün suç olmaktan çıkarılmasına, “Cinsiyete, Cinsel Yönelime veya Cinsiyet Kimliğine Yönelik Nefret Söylemleri’ne ilişkin birçok düzenleme içeriyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık