AktüelİnsanCinsiyetçilik, Erkekleri ‘Delirtiyor’

Yapılan araştırmalar, cinsiyetçi erkeklerin daha çok psikolojik problem yaşadığını ve depresyona yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Sputnik’te yer alan haberde Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yapılan ve Journal of Counseling Psychology’de (Danışmanlık Psikolojisi Dergisi) yayımlanan araştırmada, 19.453 erkeğin 11 yıl boyunca izlenmesi sonucu elde edilen 78 araştırma örneği kullanıldı. Dr. Steven Eisenberg on Twitter Sexism may be bad for men’s mental health https://t.co/hNpqXa0gUE Katılımcıların, toplumda geleneksel erillik anlayışını yansıttığı varsayılan kazanma arzusu, kendine yeterlilik, duygularını...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 23, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yapılan araştırmalar, cinsiyetçi erkeklerin daha çok psikolojik problem yaşadığını ve depresyona yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Sputnik’te yer alan haberde Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yapılan ve Journal of Counseling Psychology’de (Danışmanlık Psikolojisi Dergisi) yayımlanan araştırmada, 19.453 erkeğin 11 yıl boyunca izlenmesi sonucu elde edilen 78 araştırma örneği kullanıldı.

Dr. Steven Eisenberg on Twitter

Sexism may be bad for men’s mental health https://t.co/hNpqXa0gUE

Katılımcıların, toplumda geleneksel erillik anlayışını yansıttığı varsayılan kazanma arzusu, kendine yeterlilik, duygularını kontrol etme ihtiyacı, işkoliklik, homofobi, statü hırsı, şiddet eğilimi, çapkınlık, risk alma, otoriterlik, önüne gelenle cinsel ilişki yaşama isteği ve kadınlara hükmetme gibi 11 ayrı norma karşı tutumunu inceleyen araştırmacılar, aynı zamanda da 3 ana akım psikolojik çıktıya odaklandı:

  • Depresyon içeren ‘olumsuz akıl sağlığı’
  • Tatmin içeren ‘olumlu akıl sağlığı’
  • Psikolojik danışma arayışı

DESTEK ARAMAYA DA DAHA AZ MEYİLLİLER

İncelemeler sonucunda, eril normlara bağlılık gösteren katılımcıların akıl sağlığının daha kötü durumda olduğunu ve psikolojik destek aramaya da daha az meylettiklerini ifade eden çalışmanın başyazarı Indiana Üniversitesi’nden Dr. Y. Joel Wong, “Aynı zamanda sonuçlar farklı erkeklik normlarına bağlı olarak değişiyor” dedi.

World Health News on Twitter

A study published by the American Psychological Association found that men who wanted power over women and had a… https://t.co/HKVYG5pMAh

‘CİNSİYETÇİLİK SADECE TOPLUMSAL ADALETSİZLİK OLARAK GÖRÜLEMEZ, AKIL SAĞLIĞINI DA ETKİLİYOR’

Wong ve ekibi, olumsuz akıl sağlıyla en çok ilişkilendirilen 3 anlayışın ‘kendine yeterlilik, çapkınlık ve kadınlara hükmetme’ olduğunu belirtti. Eril normlar ile olumsuz akıl sağlığı arasında kurulan bağın, cinsiyetçiliğin sadece toplumsal adaletsizlik olarak nitelendirilemeyeceğini ortaya koyduğunu ifade eden Wong, “Aynı zamanda bu davranışları benimseyen kişilerin akıl sağlığına da olumsuz etkisi oluyor” diye konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık