AktüelGazedda'nın GündemiCinsel istismarla suçlanan öğretmen, öğretmenlikten ve kamudan atıldı

Cinsel istismarla suçlanan öğretmen, soruşturma sonucu görevinden atıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 11, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Meril Taşeli

Cinsel istismarla suçlanan öğretmen, soruşturma sonucu görevinden atıldı.

GazeddaKıbrıs’ın gündeme getirdiği istismar olayında, Lefkoşa Türk Lisesi’nde bir öğretmenin, 17 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle görevinden uzaklaştırıldığı bildirilmişti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından ‘cinsel istismar iddiasıyla’ öğretmene başlatılan soruşturma sonuçlandı. Cuma günü tamamlanan duruşma sonucunda, cinsel istismar suçu işleyen öğretmen, ‘Öğretmenlik Yasası’na uygun, Kamu Hizmeti Komisyonu kararıyla hem öğretmenlik hem de kamu görevinden atıldı.

Bu konu hakkında GazeddaKıbrıs’a konuşan KTOEÖS (Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası) Genel Sekreteri Selma Eylem, öğretmenin 28 davadan suçlu bulunmuş ve suçun kanıtlanmış olduğunu bildirdi ve ortaya konulan iddiadan suçlu bulunduğu için görevine son verildiğini belirtti.

Eylem, cinsel istismar olayı ortaya çıkmadan önce Orta Eğitim Sendikası’nın Disiplin Kurulu üyeliğini yapmakta olan öğretmenin, iddialar ve olaylar ilk ortaya çıktığı zaman, Sendika Disiplin Kurulu tarafından değerlendirilip görevden alınmış olduğunu belirtti.

Bakanlıktaki soruşturmayı sendika olarak yakından takip ettiklerine dikkat çeken Eylem, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için şahısın görevden uzaklaştırılması ve kanıtlar bulunduğu zaman Savcılık tarafından yapılan istişarede Mahkeme Kurulu Kamu Hizmeti Komisyonu’nda yayınlanması için onay verdiklerini de ekledi.

Eylem, öğretmenlik açısından yargılanmış olan şahısa, bundan sonra da toplum açısından kamu davası da açılabileceğini ekledi.

GazeddaKıbrıs, bahsi geçen öğretmen ile 18 yaşından küçük olan öğrenci arasında uzun süredir cinsel ilişki olduğu ve öğretmenin, öğrenciden kendisine ve arkadaşlarına başka liseli gençler ayarlamasını ve grup seks yapılmasını talep ettiğini daha önce bildirmişti. Konuyla ilgili yapılan soruşturmada, bir öğretmenin daha olayla bağlantılı olduğu tespit edilmiş ve bahsi geçen öğretmenlerin 6 ay süreyle açığa alındığı belirtilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık