AktüelDünyaÇin’de ölümcül virüs alarmı

Çin, insandan insana yayılan ölümcül Wuhan Coronavirüs'ünü, enfekte olmuş tıbbi çalışanlarla birlikte doğruladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 20, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Çin, insandan insana yayılan ölümcül Wuhan Coronavirüs’ünü, enfekte olmuş tıbbi çalışanlarla birlikte doğruladı.

Japonya, Tayland ve Güney Kore’de 200’den fazla hastalık vakası doğrulandı.

Orta Çin’in Wuhan şehrindeki bir deniz ürünleri pazarından yayıldığına inanılan hastalık, potansiyel olarak insanları enfekte edebilen koronavirüsünü işaret ediyor.

China Daily’ye göre, Çin hükümetinin konuyla ilgili yetkilendirdiği uzman ekibinin başkanı Zhong Nanshan, güney Çin’deki Guangdong eyaletinde iki kişinin hastalığı aile üyelerinden yakalandığını söyledi.

Ulusal Sağlık Komisyonu görev gücü, bazı tıbbi çalışanlarda yapılan testlerde virüsün pozitif çıktığını doğruladı.

Çin’de ortaya çıkan yeni virüs hakkında neler biliniyor?

Hastalardan alınan örneklerin laboratuvarlarda test edilmesi sonucu Çinli yetkililer ve Dünya Sağlık Örgütü, enfeksiyonun koronavirüs (corona virus) olduğu sonucuna vardı.

Koronavirüsler, daha büyük bir virüs ailesi türü ancak sadece 6’sı (yeni virüsün etkilerinin kanıtlanmasıyla birlikte 7 olacak) insanlara bulaşabiliyor.

Bir koronavirüsün yol açtığı şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS), Çin’de 2002 yılında salgından etkilenen 8 bin 98 kişiden 774’ünün ölümüne yol açtı.

Doktor Josie Golding, “SARS’ın hatıraları hâlâ taze, korkunun çok büyük olmasının nedenlerinden biri bu, ancak bu tür hastalıklarla mücadele etmek için artık çok daha hazırlıklıyız” diyor.

Virüs tehdidi ciddi mi?

Koronavirüsler orta derece soğuk algınlığından ölüme varacak semptomlara yol açabiliyor. Bu yeni virüs, ikisinin ortasında bir yerde duruyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Mark Woolhouse, “Yeni bir koronavirüs bulduğumuzda, bulguların ne olduğunu görmek isteriz. Bu virüs daha çok soğuk algınlığı benzeri bulgulara yol açıyor ve bu da endişe verici ancak SARS kadar ciddi değil” diyor.

Virüsün kaynağı ne?

Yeni virüsler her zaman ortaya çıkıyor. Genellikle bir türden, ki bu türde bulunduklarında tespit edilemiyorlar, insanlara geçiyorlar.

Nottingham Üniversitesi’nden Profesör Jonathan Ball, “Geçmişteki salgınları düşünecek olursak, eğer bu yeni bir koronavirüs ise, bir hayvan barınağından gelmiş olmalı” diyor.

SARS, misk kedisinden insana bulaşmıştı. 2012’de ortaya çıktığından beri, 2 bin 494 hastadan 858’inin ölümüne yol açan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), insanlara çöl devesinden bulaştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık