AktüelDünyaÇin’de kuş gribinin H10N3 türü, ilk kez bir insanda tespit edildi

Çin'de ilk kez bir insana H10N3 türü kuş gribi tanısı konuldu. İnsanda ilk kez görülen yeni kuş gribi varyantının, insandan insana bulaşmadığı belirtiliyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çin‘in Jiangsu bölgesinde, kuş gribinin H10N3 türü, ilk kez bir insanda tespit edildi. 

Reuters‘ın aktardığına göre, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, ülkenin Jiangu bölgesinde ateş şikâyetiyle hastaneye giden 41 yaşındaki bir adamda kuş gribinin H10N3 türünün bulunduğunu açıkladı.

Durumunun stabil olması sonucu hastaneden taburcu edilen adamın, nasıl enfekte olduğu hâlâ tespit edilmedi. Hastanın temas ettiği insanlarda da virüs bulunamadı.

Daha önce hiç görülmemişti

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, H10N3 virüsünün düşük patojenik ya da daha az ağırlıkta geçtiğini açıkladı. Virüsün geniş çapta yayılma riskinin düşük olduğu belirtildi. Sağlık Komisyonu, daha önce hiçbir insansa H10N3 virüsü tespit edilmediğini açıkladı.

Gıda ve Tarım Organizasyonu‘nun Sınıraşan Hayvan Hastalıkları Acil Durum Merkezi Asya ve Pasifik Ofisi’nden Filip Claes “Bu çok yaygın bir virüs türü değil” dedi. Claes, yeni tespit edilen vakadaki virüsün genetik verilerinin incelenmesi gerektiğini söyledi.

Ülkede 2016-2017 yıllarındaki H7N9 kuş gribi salgınında 300 kişi hayatını kaybetmişti. Çin’de görülen kuş gribi türleri genelde kümes hayvanlarıyla ilgilenen kişilere bulaşsa da, yeni varyantın salgın riski taşıyıp taşımadığı halen bilinmiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık