koronavirusÇin’de 2. koronavirüs dalgası

Çin’de 640 bin kişinin yaşadığı Jia kasabasında bir kadında gizli taşıyıcılardan bulaştığı düşünülen Koronavirüs görülmesinin ardından bölge tekrardan karantina altına alındı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 3, 2020
Şiddete Karşı Yan Yana - LTB

Çin’de 640 bin kişinin yaşadığı Jia kasabasında bir kadında gizli taşıyıcılardan bulaştığı düşünülen Koronavirüs görülmesinin ardından bölge tekrardan karantina altına alındı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs salgınında ikini dalga Jia adlı kasabada başladı. Çin’in merkezinde bulunan 640 bin nüfuslu Jia kasabası Koronavirüs nedeni ile tekrardan karantina altına alındı.

25 Mart’ta Jia İlçe Hastanesi tarafından Covid-19 hastalarını tedavi eden tıbbi işçilere yapılan testte, hiçbir belirti göstermeyen üç doktorda enfeksiyonlar saptandı. Üç doktor 13 Mart’ta bir restoranda birlikte yemek yediler ve onlardan biri daha önce Wuhan’a gitti ve geri döndükten sonra iki hafta boyunca karantinada kaldı.

Doktordan kaptı

Yetkililer, bir kadının başka bir rahatsızlık için gittiği doktordan Koronavirüs kaptığını açıkladı. Doktorun hiçbir belirti göstermediği de kaydedildi. Kadına bulaştıran doktorun birlikte yemek yiyen 2 doktordan biri olduğu belirtildi.

Gizli taşıyıcılar yayıyor

Yetkililer, gizli taşıyıcıların salgının yeniden yayılmasında rol aldığını belirtirken, birçok kişinin Koronavirüs taşıdığından haberinin olmadığını vurguladı.

Yetkililer, Jia kasabasında yaşayanların evde kalmalarını isteyen bildiriler dağıtırken, halkın evden ancak özel izin ile çıkabileceklerini vurguladı. Çinli yetkililer, alınan tedbirler kapsamında maske takmanın ve ateş ölçülmesinin zorunlu olduğunu aktarırken, araç trafiğine de sınırlama getirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft